Öğretmen öz-yeterlik algısı ölçeğinin farklı gruplarda yapı geçerliğinin sınanması
Investigating construct validity of teachers? sense of efficacy scale across common groups
  1. Tez No: 234628
  2. Yazar: İBRAHİM ALPER KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET ÇIKRIKÇI DEMİRTAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eğitim öğretim faaliyetlerinde önemli bir yeri olan öğretmen yeterliği veölçülmesi çalışmalarının önemi gittikçe artmaktadır. Bu çalışmanın amacı,Tschannen-Moran ve Woolfolk-Hoy (1998) tarafından geliştirilen öğretmenÖz-yeterlik Algısı Ölçeğinin yapı geçerliğini, halen öğretmenlik mesleğinisürdüren katılımcılar üzerinde ve bazı değişkenlere göre oluşturulan altgruplarda sınamak ve ölçeğin yapısının, oluşturulan bu gruplarda farklılaşıpfarklılaşmadığını araştırmaktır. Araştırmaya Aksaray ilinin değişik okullarındagörev yapan 496 sınıf öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarakÖğretmen Öz-yeterlik Algısı Ölçeği Türkçe uyarlaması kullanılmıştır. Ölçek24 maddeli beşli Likert tipi bir ölçektir. Elde edilen veriler araştırma sorularıçerçevesinde açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve çoklu grupanalizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak öğretmen özyeterlikalgısı ölçeğinin uyum verileri öğretmen grubunda X2 /sd = 2.35,NNFI = 0.98, CFI = 0.98, IFI = 0.98 RMSEA = 0.052, GFI= 0.91,AGFI = 0.89 ve SRMR = 0.046 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlara göreöğrenci güdülenmesi, öğretim stratejileri ve sınıf yönetimi boyutlarındanoluşan üç faktörlü model ile ölçekten elde edilen veri grubunun iyi uyumgösterdiği ifade edilebilir. Diğer bir ifade ile öğretmen öz-yeterlik algısıölçeğinin yapı geçerliği araştırmanın yapıldığı grupta sağlanmıştır. Ayrıcacinsiyet, mesleki kıdem, öğretmenlik meslek bilgisi sertifikasına sahip olma,eğitim fakültesi mezunu olup olmama ve öğretmenlik meslek bilgisisertifikasını aldığı kurum değişkenlerine göre oluşturulan farklı öğretmengruplarında Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeğinin üç faktörlü yapısı doğrulanmış veölçeğin faktör yapısının, oluşturulan bu farklı öğretmen gruplarındafarklılaşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of teacher efficacy and its measurement dilemmasstudies have been increasing in educational areas. The aim of this study isto investigate the construct validity of Teachers? Sense of Efficacy Scale-Turkish Version which was originally developed by Tschannen-Moran andWoolfolk-Hoy (1998) across common groups (gender, graduation?etc) andto search whether factor structure of scale was equivalent across commongroups (gender, graduation?etc) among inservice teachers. Primary schoolteachers (n= 496) , who works in different schools in Aksaray, participated inthis study. Teachers? Sense of Efficacy Scale-Turkish Version has beenused as a research instrument in this study. Scale used in the research wasa 24-item Likert-type revised. With the frame of research queastions, thedata were analysed through the techniques of exploratory factor analysis,confirmatory factor analysis and multi group analysis. The findings suggestedthat three factor model, student engagement, instructional strategies andclassroom management, fit the data well: X2 /sd = 2.35, NNFI = 0.98,CFI = 0.98, IFI = 0.98 RMSEA = 0.052, GFI= 0.91, AGFI = 0.89 andSRMR = 0.046. As a result, the construct validity of Theachers? Sense ofEfficacy Scale-Turkish Version has been proved among inservice teachergroups. Additionally, across groups; factor structure of the scale has beenconfirmed and not differentiated.