Özel gereksinimli bireye sahip ailelerin yasalarla belirlenen haklara yönelik bilgi ve önem düzeyine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Research on knowledge and importance level of parents? of the person with special needs on the rights provided by law no: 573 and special education services regulation
- Tez No: 234629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİDE KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu arastırmada, özel gereksinimli bireye sahip ailelerin 573 Sayılı KanunHükmünde Kararname ve Özel Egitim Hizmetleri Yönetmeliginde belirlenenhaklara iliskin bilgi ve önem düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Betimselçalısma niteliginde olan arastırmanın grubunu, 6 - 21 yas üstü özel gereksinimlibireylerin 420 anne-babaları olusturmaktadır. Arastırmada özel gereksinimli bireyesahip ailelerin özelliklerini belirlemek amacıyla Kisisel Bilgi Formu ve annebabalarınyönetmelige iliskin bilgi ve önem düzeylerini degerlendirmek amacıyla?Anne-Babaların Yönetmelige liskin Bilgi ve Önem Düzeylerini Belirleme Ölçegi?(YBÖBÖ) kullanılmıstır. Uygulama süreci ön uygulama ve asıl uygulamaasamalarından olusmustur. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmistir.Veri toplama aracı aracıyla ile toplanan verilerin, arastırmanın amaçlarıdogrultusunda belirlenen degiskenler açısından anlamlı bir farklılık olusturupolusturmadıgı varyans analizi teknigi ve t-testi ile hesaplanmıstır. Varyans analizisonucunda anlamlı farklılık bulunan degiskenlerde, farklılıgın hangi ortamlardankaynaklandıgını saptamak amacıyla Tukey (B) testi kullanılmıstır. statistikselanalizlerden elde edilen bulgulara bakıldıgında, bilgi düzeyine iliskin bulgularda,çocugun aldıgı egitim yılı, annelerin egitim ve çalısma durumları, babaların yas veegitim durumları ile anne baba olma degiskenlerinin bilgi düzeyi üzerinde anlamlıbir farklılıga yol açtıgı görülmüstür. Önem düzeyine iliskin tüm bulgularabakıldıgında ise, sadece anne-baba olma degiskeni anne-babaların önemdüzeylerin üzerinde anlamlı bir farklılıga yol açtıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the knowledge and importance level ofparents? of the person with special needs on the rights provided by Law no: 573and Special Education Services Regulation. Study group of the descriptiveresearch was consisted of 420 parents? of the person with special needs. Todetermine the characteristics of the parents? of the person with special needs,Personal Knowledge Form and Parents? Knowledge and Importance Level relatedwith the Regulation Inventory were used. Implementation process consisted twostage; pre-implementation and basis implementation. Obtained data analyzed inSPSS program. The data was analyzed by the Analysis of Variance andIndependent Samples T-Test. The significant difference was tested by Tukey (B)technique. The results demonstrated that the knowledge level is meaningfuleffected by childs years of teaching, education and working condition of mothers,age and education condition of fathers and being a parent variables. Importancelevel related results demonstrated that the importance level is meaningfullyeffected by being a parent variable.