Yetişkinler için . kademe eğitim deneme programının değerlendirmesine yönelik öğretici ve katılımcı görüşleri
The teachers? and the participants? point of views about the evaluation the second grade adult education programme
- Tez No: 234631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, halk eğitimi merkezleri bünyesinde uygulanmaktaolan ve ilköğretim okulunun ilk beş sınıfına denk gelen ?Yetişkinler İçin II.Kademe Eğitim Deneme Programı? ile ilgili öğretici ve katılımcıların görüşlerinisaptayarak bilimsel değerlendirmesini yapmaktır.Program, yönetimsel, amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve ölçmedeğerlendirmeolmak üzere beş farklı boyutta araştırmaya katılanlarıngörüşlerine dayalı olarak değerlendirilmektedir.Tarama modelinde olan araştırma evrenini; Ankara İl MerkezindeYetişkinler İçin II. Kademe Eğitim Kurs Programı'na devam eden kursiyerler ilebu kurslarda görev alan öğreticiler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate ?The Second Grade AdultEducation Pilot Programme? which is equal to the first five grades in PrimaryEducation. It is still used in the Adult Education Centers by determining theteachers? and the participants? point of views.This programme was evaluated by the participants? and the teachers?point of views depending on five different dimensions that were managerial,goal, content, learning-teaching and measurement-evaluation.The population of the research consists of all the participants who werereached, were taken the course and the teachers who were in charge in AdultEducation Centers from the central districts in Ankara. Survey type of theresearch was conducted and the subjects who were 43 teachers and 131participants were given three-degree Likert type of questionnaire. Each item wasvalued between 1.00 and 3.00. The statistics of the study was done by SPSS(10.0 versions).