Öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre; öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ile okulda dayak uygulamaları arasındaki ilişki (Ankara Güvercinlik Endüstri Meslek lisesi örneği)
According to teacher?s and student?s opinion?s; the relationship between teachers? classroom management?s abilities and their using of beating in school (sample of Ankara Güvercinlik Industry Profession High School)
  1. Tez No: 234632
  2. Yazar: EYLEM TOKER ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin bedensel cezaya ilişkin tutumları,sınıf yönetimine ilişkin değerlendirmeleri, öğrencilerinöğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerini değerlendirmelerineyönelik görüşleri ile öğretmenlerin bedensel ceza uygulayıpuygulamadıkları konusundaki görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.Betimsel nitelik taşıyan araştırmanın çalışma grubunu 215 öğrencive 19 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada ölçme aracı olaraktutum ölçeği, öğretmen anketi, öğrenci anketi kullanılmıştır. Eldeedilen verilerle; ortalama, standart sapma, Spearman Sıra FarklarıKorelasyon Katsayısı, Mann Whitney U Testi hesaplamalarıyapılmıştır. Bu çalışma göstermektedir ki öğretmenlerin sınıfyönetimi becerileri attıkça bedensel ceza verme durumlarıazalmakta, sınıf yönetimi becerileri azaldıkça ise bedensel cezaverme durumları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the teachers? tendencies towards punishment,their evaluations towards classroom management, the students?opinions on their teachers own classroom management beliefs andteachers? opinions about wherher or not physical punisment is done atschool are investigated. 215 students and 19 teachers participated inthis descriptive study. In the research attitude scale, teacher andstudent questionnaires are used in terms of assesment techniques. Bymeans of the data collected; mean, satandard deviation, SpearmanStandard Deviation, Mann Whitney U Test analyses are done. Theresults of the study indicated that when the teachers? abilities ofclassroom management increased, the proportion of theimplementation of physical punishment decreased. On the other handwhen the teachers? abilities .of classroom management decreased, theproportion of the implementation of physical punishment increased.