Eğitimci Hıfzırrahman Raşit Öymen ve Eğitim Hareketleri Dergisi'nin incelenmesi
The analysis of Educator Hıfzırrahman Raşit Öymen and The Journal of education movement
  1. Tez No: 234630
  2. Yazar: NİLGÜN TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırmanın temel amacı; yaptığı çalışmalarla eğitim tarihimizdeönemli bir yere sahip olan Hıfzırrahman Raşit Öymen'in eğitimci kişiliği veyayınladığı Eğitim Hareketleri Dergisi'ni inceleyerek dönemin eğitimselgelişmelerini anlamaktır. Araştırmanın amacına uygun veriler elde etmekiçin tarama modeli kullanılmıştır.Bu çalışmanın evreni, Hıfzırrahman Raşit Öymen'in hayatı,eğitimciliği ve Eğitim Hareketleri Dergisi'nin bütün sayılarındanoluşmaktadır. Araştırmada evrenin tamamı incelendiği için örneklemalınmamıştır.Hıfzırrahman Raşit Öymen, yaptığı çalışmalarla eğitim alanındaönemli bir yere sahiptir. Yıllarca öğretmen okullarında öğretmenlik veyöneticilik yapmış, aynı zamanda kitapları, araştırmaları ve yayınladığıdergilerle eğitim dünyamıza büyük katkılarda bulunmuştur.Öymen; karma eğitim, laik eğitim, toplu öğretim, eğitim hakkı gibikavramların Türkiye'de anlaşılmasına katkıda bulunmuş bir eğitimcidir.1939'da toplanan I. Eğitim Şûrası'na verdiği bir raporda, üç sınıflı ve teköğretmenli köy okullarının beş sınıflı ve tek öğretmenli sınıflar hâlinedönüştürülmesi gerektiğini savunmuş, bunun nasıl yapılabileceğini ayrıntılarıile göstermiştir. Bunun üzerine üç sınıflı köy okulları Milli EğitimBakanlığı'nca beş sınıfa çıkarılmıştır. Bu, Hıfzırrahman Raşit Öymen'in TürkEğitim Sistemi'ne en önemli katkılarından biridir.Eğitim Hareketleri Dergisi'ni Hıfzırrahman Raşit Öymen, 25 yılaralıksız yayınlamıştır. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmek, yenigelişmelerin amacını anlamak ve eğitim camiasını aydınlatmak amacı ileyayınlanan Eğitim Hareketleri Dergisi, yıllarca bütün zorluklara rağmen bugörevini yerine getirmiştir. Dergi, dönemin eğitim sorunlarını ele alarak birçok eğitimcinin sesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic objective of this study is to examine the educational profileof Hıfzırrahman Raşit Öymen who has played an important role in Turkisheducational history as well as his Journal of Movementsin Education whichhe issued so as to reveal the educational developments of the period.The population of the study: The life of Hıfzırrahman Raşit Öymen,his career educationist and all volumes of the journal Movements inEducation. No sampling was needed since the whole population wascovered.With his work, Hıfzırrahman Raşit Öymen had his unique andimportant place in the field of education. He served long years as managerand teacher in teachers? training schools while, at the same time,contributing significantly to the world of education in Turkey with his books,researches and periodic publications.Öymen was an educationist who contributed to the understandingand adoption of such concepts as coeducation, secular education, collectiveinstruction and right to education. In his report submitted to the 1st NationalEducation Council convening in 1939, Öymen defended the transformationof then 3 class-single teacher village schools into 5 class-single teacherschools and explained in detail how this transformation could be achieved.This suggestion was received well and the Ministry of Education gave effectto this transformation proposed by Öymen. This is one of the mostsignificant contributions of Öymen to the education system in Turkey.Hıfzırrahman Raşit Öymen ran the journal Movements in Educationfor 25 years without any interruption. This journal which was first launchedfor closely following worldwide developments in education, grasping theessence of these developments and enlightening the education communityin Turkey was successful in its original mission in spite of all difficulties. Infact the journal served as the voice of educationists of the time byaddressing many issues related to education.