Kavram haritalama stratejisinin ilköğretim öğrencilerinin bilgisayara ilişkin tutumları ve bilgisayar dersine yönelik güdülenmeleri üzerindeki etkisi
The effects of concept mapping strategy on primary school students? attitudes towards computers and motivationto computer course
- Tez No: 234633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DERYAKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, kavram haritalama stratejisinin ilköğretim öğrencilerininbilgisayara ilişkin tutumları ve bilgisayar dersine yönelik güdülenmeleriüzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırmanın deneysel deseni tekrarlı ölçümlere sahip tek faktörlügruplariçi desendir. Bu desende bağımlı değişkenler üzerinde etkisi incelenentek faktör yer almaktadır. Ayrıca bağımlı değişkenlere ilişkin tekrarlı ölçümlersöz konusudur. Çalışma grubunu Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan OsmanÜnyazıcı İlköğretim Okulu'nun 6. sınıflarında okuyan 240 öğrencioluşturmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkenleri öğrencilerin bilgisayarlarailişkin tutumları ve bilgisayar dersine yönelik güdülenmeleridir. Çalışmanınbağımsız değişkeni kavram haritalama stratejisidir. Tekrarlı ölçümler ise,öğrencilerin bilgisayara ilişkin tutumlarının ve bilgisayar dersine yönelikgüdülenme düzeylerinin deneysel işlem öncesi (öntest) ve deneysel işlemsonrası (sontest) olmak üzere iki farklı zamanda ölçülmesini kapsamaktadır.Araştırmada kullanılan ölçme araçlarından elde edilen puanlar, SPSS10.0 İstatistik programı ile analiz edilmiş ve bu veriler t-testi kullanılarakincelenmiştir. Araştırma sonuçları; kavram haritalama stratejisi ile öğrencilerinbilgisayarlara ilişkin tutumları ve bilgisayar dersine yönelik güdülenmedüzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu; kavram haritalama stratejisininöğrencilerin bilgisayarlara ilişkin tutumlarını ve bilgisayar dersine yönelikgüdülenmelerini anlamlı olarak arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of concept mappingstrategy on primary school students? attitudes towards computers andmotivation to computer course.The experimental model of the study was one factorial design withinsubjects for the repeated measures. In this design, there is one single factorwhich its effects were analyzed upon the dependent variables. Also, there arerepeated measures concerning the dependent variables. This study wascarried out with 240 sixth-grade students from Osman Ünyazıcı PrimarySchool in Sincan, Ankara. The dependent variables were students? levels ofattitudes towards computers and levels of motivation to computer course. Theindependent variable was the concept mapping strategy. The repeatedmeasures are the two different data obtained from the measurement tools,one was relating to the pre-experimental process and the second relating tothe post-experimental process.The data gathered from the measurement tools were analyzed with theSPSS 10.0 Statistics Program by using Paired Samples T-Test. According tothe findings of the study, there were significant relations between the conceptmapping strategy and students? attitudes towards computers and motivation tocomputer course. The concept mapping strategy was improved significantlystudents? attitudes towards computers and motivation to computer course.