Gümrük müsteşarlığı aday gümrük muhafaza memurlarına uygulanan ?aday memur yetiştirme eğitim programı?nın katılımcı görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of ?candidate officer curriculum programme? which is applied to customs undersecreteriat candidate Customs enforcoment officers according to the thoughts of participants
- Tez No: 234638
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmada, Basbakanlık Gümrük Müstesarlıgı Egitim DairesiBaskanlıgı'nın, tasra teskilâtında göreve yeni baslayan muhafazamemurları için hazırladıgı ve uyguladıgı hizmet içi egitim programının,katılımcı görüsleri alınarak degerlendirilmesi amaçlanmıstır.Tarama modeli niteliginde olan arastırmada çalısma grubunu,Gümrük Müstesarlıgı Egitim Dairesi Baskanlıgı'nın 2006 yılı 27 Mart - 18Mayıs dönemi için hazırlamıs oldugu hizmet içi egitim programınakatılan 15 Gümrük ve Muhafaza Basmüdürlügündeki muhafaza görevineyeni baslayan 42 gümrük ve muhafaza memuru ile egitim programısürecinde görevli 28 egitim personeli olusturmustur.Arastırmada veriler, dört tür veri toplama aracı ile toplanmıstır.Gümrük muhafaza memurlarının programdaki basarılarını ölçmek üzereuygulanan basarı testlerinin sonuçlarından yararlanılmıstır. Gümrükmuhafaza memurları için düzenlenen hizmet içi egitim programını,katılımcıların görüsleri dogrultusunda incelemek amacıyla Karacaoglu(2002) tarafından gelistirilen 28 maddeli besli dereceleme ölçeginden veaçık uçlu sorulardan olusan anket kullanılmıstır. Ögrenme-ögretmesürecinde ögreticilerin davranıslarının incelenmesi amacıyla gözlemformu kullanılmıstır. Katılımcılara iliskin bazı kisisel bilgiler ise katılımcıbilgi formu yardımıyla toplanmıstır.Veri toplama araçları yoluyla elde edilen veriler Microsoft Excelve SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmistir. Veri çözümlemedeparametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılmıs, frekans, yüzdeve aritmetik ortalamalardan yararlanılmıstır.Bu arastırmadan elde edilen bulgular, uygulanan hizmet içiegitim programının, katılımcı görüslerine göre degerlendirildiginde?kısmen? etkili oldugunu göstermistir. Arastırma sonuçlarının, AdayGümrük Muhafaza Memurlarını Yetistirme Egitim Programınıngelistirilmesine katkıda bulunacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is evaluating to the education within theCustoms Undersecretaries which is prepared and applied by the PrimeMinistry Customs Undersecretaries Education Center for the customsenforcement officer who have recently started their job, by taking theopinions of participants.In the research which is in the form of scanning model, thestudy group consists of 42 customs enforcement officers who recentlystarted their job at the 15 Customs and Enforcement Directories andparticipated the education within the Customs Undersecretaries andalso the study group consists of 28 teachers who were on duty duringthe curriculum programme.VThe data in the research were collected by means of fourdifferent data collection devices. To measure the success of customsenforcement officers in the programme, the results of applied successtests are used. A questionnaire composed of the 28 item fivefoldgrading scale and open ended questions in order to investigate thesein-service curriculum the participants? points of view was used whichwas developed by Karacaoglu (2002).In the process of learning-teaching for examining to thebehavior of the teachers observation form was used. The somepersonal information of participants were collected with participantinformation form.The data which were collected by means of data collectionmethods were solved using the Microsoft Excel and SPSS programme.In data analysis; nonparametric statistical methods were used andbenefit from frequencies, percentages and arithmetic averages.The results of this study show that according to theparticipants, in-service education curriculum applied was partialeffective. It is thought that the results of the research will develop theCurriculum Programme of Candidate Customs Enforcement Officers.