İlköğretim altıncı ve yedinci sınıf bilgisayar ders kitaplarının içerik analizi
The content analysis of the sixth and seventh grade computer textbooks
- Tez No: 234639
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırmada, ilkögretim altıncı ve yedinci sınıf bilgisayar derskitaplarına iliskin içerik analizi kategorileri ve özel alt alanları belirlenerek,kitapların görsel ve yazılı içeriklerinin karsılastırılması yapılmıstır. ArastırmayaMEB Talim Terbiye Kurulu tarafından belirlenen toplam dokuz ilkögretimaltıncı ve yedinci sınıf bilgisayar ders kitabı dâhil edilmistir. Bes farklı kodlayıcıtarafından, iki farklı zamanda dokuz ders kitabı içerik analizi için belirlenenkategori ve özel alt alanlara göre kodlanmıstır. Konunun uzmanlarındanolusturulan on kisilik bir jüri tarafından özel alt alanlara agırlıklı puanlarverilmistir. Özel alt alanların kitaplarda bulunma yüzde ve frekanslarıhesaplanmıstır. Buna göre; altıncı sınıf bilgisayar ders kitaplarında; ?KlavyeyiKullanabilme?, ?Fare Kullanarak Resim Çizebilme? ve ?Bilgisayarda OyunlarOynayabilme? konuları en fazla, ?Önceden Çizilmis Olarak Verilen GrafikleriKullanabilme? ve ?Canlandırdıgı Olayı Açıklayabilme? konuları en az, yedincisınıf bilgisayar ders kitaplarında ise ; ?Fare Kullanarak Resim Çizebilme?,?Klavyeyi Kullanabilme? ve ?Basit Bir Veri Tabanı Dosyası Olusturabilme?konuları en fazla, ?Önceden Çizilmis Olarak Verilen Grafikleri Kullanabilme? ve?Canlandırdıgı Olayı Açıklayabilme? konuları en az yer alan konulardır. Jüritarafından belirlenen agırlıklı puanlar ve kodlamalar esas alınarak kitaplarınher biri için agırlıklı puanlar hesaplanmıstır. Puanın yüksek olması kitabın hemgörsel hem de yazılı içerik olarak yeterli oldugunu göstermektedir. Buna göreincelenen altıncı sınıf kitaplarının yeterlilik sırası, Prizma?3, Bitav-3, Iznet-3,Fırat-3, MEB-3; yedinci sınıf kitaplarının yeterlilik sırası, Prizma-4, Iznet-4,Bitav-4, Fırat-4, MEB-4 seklinde olmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the content analysis? categories and sub topics weredrawn up for sixth and seventh grade computer textbooks in order to comparevisual and verbal contents of these textbooks. Totally nine sixth and seventhgrade computer textbooks which were chosen by Ministry of NationalEducation were included in this study. These nine textbooks were coded byfive different coders in two different times according to the categories and subtopics. The weighty points were decided by a ten people jury who werespecialist of the subject matter. The percentages and frequency of the subtopics in textbooks were calculated. Therefore; the most existent subjects inthe sixth grade computer textbooks were ?Using Keyboard?, ?Drawing PictureUsing Mouse? and ?Playing Game on Computer?; the least were ?Using TheGraphics Were Drawn Before? and ?Explaining The Illustrated Story?; similarlythe most existent subjects seventh grade textbooks were ?Drawing PictureUsing Mouse?, ?Using Keyboard? and ?Creating A Basic Database?; the leastwere ?Using The Graphics Were Drawn Before? and ?Explaining TheIllustrated Story?. Weighty points for each textbook were calculated usingcoding and the weighty points were drawn up by jury. Having higher pointsshowed that both visual and verbal contents of textbooks were sufficient.Therefore; the sufficiency sequence of the analyzed sixth grade textbooks wasPrizma-3, Bitav-3, Iznet-3, Fırat-3, MEB-3; seventh grade textbooks wasPrizma-4, Iznet-4, Bitav-4, Fırat-4, MEB-4.