Yazınsal metinlerin çocuğun kişilik gelişimine etkisi
The effects of literal texts on development of personality
  1. Tez No: 234644
  2. Yazar: İLKAY ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, yazınsal metinlerin çocuğun kişilik gelişimine etkisiniaraştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Tarama modelinde ve betimsel bir niteliktaşıyan bu araştırmanın evrenini, 6-12 yaş grubundaki çocuklara seslenenyazınsal metinler (roman ? öykü ? masal) oluşturmuştur. Araştırmanınörnekleminde, 19 yapıt yer almıştır. Bu örneklem, nesnel bir değerlendirmesonucunda belirlenen bir kitap dizelgesinden, yazın-çocuk yazını alanındauzman kişilerin görüşleri alınarak belirlenmiştir. Yazınsal metinlerinincelenmesiyle elde edilen veriler, içerik ve söylem bakımındançözümlenmiş, çözümlenen veriler çocuğun kişilik gelişimine etkileri açısındandeğerlendirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular; yazınsal metinlerin,çocuğun kendini özgürce tanıma ve gerçekleştirme, bağımsız ve etkin olma,bilimsel?özgür düşünme, toplumsallaşma ve uyum sağlama, eleştirel birbakış açısıyla dış gerçekliği değerlendirme, imgesel?yaratıcı düşünme vekavramlar oluşturarak yaşamı anlamlandırma sürecini etkilediğinigöstermiştir. Ayrıca, bu çalışmada, yazınsal metinlerin, okul çağı çocuğunungelişim evresine özgü sorunları aşmasına ve sorun çözme becerisiningelişimine sağladığı katkılar belirlenmiştir. Sonuç olarak, yazınsal metinlerineğitsel işlevleriyle okul çağı çocuğunun gelişim özellikleri ve gereksinimleriarasındaki ilişki vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared in order to exemine of literaltexts on the development of children?s personality. The universe of thissurvey which carries a descriptive quality and model of scanning isformed by literal texts(novel-story-tale ) that call to children between 6-12. This sample has been taken from a list of books offer on objectiveevaluation and by setting contributions from the experts in literaturechildren?sliterature. Datas, which are obtained by examining the literaltexts, have been solved using analysis of discourse and context andthesis obtained data have been evaluated as regards their effects ondevelopment of children?s personality. Finding obtained from thissurvey and literal texts, children?s recognition and performingthemselves freely, being free and effective thinking positive andscientifically, socialization and accordance with issues, evaluation theouter reality with a critical point of view forming the conceptsremarked, have shown that they influenced the process ofcomprehension of life. In addition, in this survey, contributions of literaltexts, as regards the pre-school children trying to solve their problemsand skill of solving problems, have been displayed. As a result, therelationship between educational functions of literal texts and theneeds and features of development of scholl children has beenstressed.