Bağlaşık öğretim etkinliklerinde bağlam türünün transfer becerilerine etkisi
The effect of context types on transfer abilities in anchored instruction activities
  1. Tez No: 234645
  2. Yazar: MELİH ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma bağlaşık öğretim etkinliklerinde bağlam türünün transferbecerilerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, öntestsontestkontrol gruplu deneysel araştırma modeline göre yürütülmüştür.Araştırmanın deneysel işlemleri 2005-2006 öğretim yılında öğrenim görenortaöğretim 11. sınıf öğrencileriyle ve geometri dersinde gerçekleştirilmiştir.Yansız olarak eşleştirilmiş iki grup üzerinde yürütülen araştırmada öğretim,birinci deney grubunda (n=16) içsel bağlamın kullanıldığı bağlaşık öğretimyöntemiyle, ikinci deney grubunda (n=16) içsel bağlamla birlikte dışsalbağlamın kullanıldığı bağlaşık öğretim yöntemiyle sürdürülmüştür.Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Otel Kırkgöz? isimli videokılavuzu ile ikinci deney grubu için içsel ve dışsal bağlamın bulunduğu vebirinci deney grubu için sadece içsel bağlamın bulunduğu iki farklı öğretimkılavuzu geliştirilmiştir.Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen öntest, sontest,yakın transfer testi ve uzak transfer testi ile toplanmıştır. Tek değişkenli(ANOVA) varyans analizi sonuçlarından yaralanılarak yorumlanan buaraştırmada, içsel ve dışsal bağlamın birlikte kullanıldığı bağlaşık öğretimdekiuzak transfer puan ortalamasının, sadece içsel bağlamın kullanıldığı bağlaşıköğretimdeki uzak transfer ortalamasından daha yüksek olduğu sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of context types on transfer abilities in anchored instruction activities. The experimental procedure of this study was evaluated with the data gained by the 32 students which is training in 11th graders of Secondary School in 2005-2006 education term in geometry lesson. There were two study groups that were paired randomly. In the first experimental group (n=16), The Anchored Instruction Method which included internal context was used and in the second experimental group (n=16), The Anchored Instruction Method which included both internal context and external context was used. A video guide entitled ?Hotel of Kırkgöz? which was developed by the researcher, has been used by both experimental groups in this study, and also an instruction guide which included only internal context were used for experimantal group 1 and another instruction guide which included both internal and external context for experimantal group 2.The data was obtained preliminary through pretest, post test, near transfer test and far test. As a result, the findings suggest that the students of experimental group 2 which used both external and internal context were more successful in far transferring than the students of experimental group 1 which only used internal context by using one variable (ANOVA) variance analyze result.