Çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çocuk yazını metinlerinin kullanımına yönelik uygulamalı bir yaklaşım
An applied approach in connection with the children's literature in The Turkish as foreign language training for children
- Tez No: 596979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN DİLİDÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, ilkokul çağındaki çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretilirken çocuk yazınından nasıl faydalanılabileceği araştırılmıştır. Bu bağlamda çocuk yazınından nasıl faydalanılabileceği konusuna açıklık getirebilmek için çalışmada ilk önce, çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde hedef kitle olan çocukların tanınması açısından gelişimsel özelliklerinin bilinmesinin elzem bir durum olması nedeni ile 7-12 yaş aralığındaki çocukların bilişsel, dilsel, kişilik ve sosyal gelişimi araştırılmıştır. Daha sonra çocuk yazınının özellikleri de çocuklara yabancı dil öğretiminde çocuk yazınından yararlanmanın sağlayacağı olanaklar açısından irdelenmiş; özellikle araştırmada, çocuk öyküsü ve şiiri üzerine uygulama çalışmaları geliştirildiğinden bu iki yazınsal türün özellikleri belirlenmiştir. Dil öğretiminde kullanılacak metinlerin seçimine dair ölçütler saptanarak çalışmada kullanılacak materyalleri belirleyebilmede yol gösterici olması açısından 7-12 yaş arasındaki ana dili Türkçe olmayan çocuklara Türkçe öğretilirken kullanılan ders kitaplarının içeriği tema, konu, kelime ve dil bilgisi bakımından incelenmiştir. Bunlara ek olarak çocuk yazınının özellikleri çocuğun dilsel, bilişsel ve sosyal- kişilik gelişimine göre gruplandırılarak kazanımlar için bir tablo oluşturulmuştur. Çalışmanın uygulama kısmında; bir çocuk şiiri ve öyküsü öncelikle çocuğun gelişim alanları, A1 ve A2 düzeyi yabancı dil öğretim kazanımları ve metinlerin yazınsal özellikleri bağlamında çözümlenmiş ve çocukların yabancı dil olarak Türkçe öğrenirken aynı zamanda gelişimsel özelliklerini desteklemeyi hedefleyen etkinlik önerileri sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Çocuklara Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi, Çocuk Yazını, Çocuğun Gelişimsel Özellikleri.
Özet (Çeviri)
In this study it has been researched how the children's literature can be used in the Turkish as foreign language training at children in primary-school-age. In this connection it was very essential to know the progressive traits of the children in accordance to know the children, who are the target group of the foreign language training in Turkish, so at the first step in this study the cognitive, linguistic, personal and social development of the children between 7-12 ages have been researched. Afterwards the peculiarities of the children's literature have been examined concerning the potentials of the children's literature in the foreign language training of children; because application studies for children's stories and poems have been developed, especially the peculiarities of these two literature types have been specified in this study. The criteria in connection with the selection of the texts to be used in the language training has been determined and the contents, the topics, the subjects of the textbooks, which are being used in the Turkish language training of children, whose native language isn't Turkish have been researched in relation to the vocabulary and grammar to be used as a pathfinder for the determination of the materials to be used in the study. Additionally the peculiarities of the children's literature have been grouped in accordance to the linguistic, cognitive and social-personal development of the children and a table has been created for the skill acquirements. On the application part; one children's poem and one children's story have been resolved in connection with especially the development fields of the child, the acquirements in the foreign language training on level A1 and A2 and the literary peculiarities of the texts and on the end activity proposals with the aim to support the linguistic development of the children during their foreign language training in Turkish have been made. KEY WORDS: Foreign language training of children in Turkish, Children's Literature, Development peculiarities of the child.