Boşanma sürecinde olan ve olmayan evli bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
The examination of factors that effect married individuals? psychological well-being levels who are in divorce process and not in divorce process
  1. Tez No: 234652
  2. Yazar: MELİS SEDEF TİMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER AYDEMİR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada yaş, cinsiyet, medeni durum, eş desteği ve evlilikuyumu değişkenlerinin bireylerin psikolojik iyi oluşlarını yordama gücününbelirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca evli ve boşanma sürecindeki kişilerin eşdesteği açısından farklı olup olmadığı da incelenmiştir.Araştırma Ankara, İstanbul (Kartal), İzmir, Bursa, Antalya ve Çorumaile mahkemelerine boşanmak üzere başvuran çiftler ile Ankara, Samsun,İzmit, Bolu illerindeki evli çiftler olmak üzere toplam 224 kişi üzerindeyürütülmüştür.Araştırma grubuna Psikolojik İyi-Oluş Ölçeği, Eş Destek Ölçeği, EvlilikUyumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmanın sorularınayanıt bulmak amacıyla çoklu regresyon analizi ve ilişkisiz örneklemler için ttestikullanılarak yapılan istatistiksel analizler sonucunda yaş, cinsiyet,medeni durum, eş desteği ve evlilik uyumu değişkenlerinden yalnızca medenidurum değişkeninin psikolojik iyi oluşun anlamlı bir yordayıcısı ve evli veboşanma sürecindeki bireyler arasında eş desteği bakımından anlamlı farkolduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this rasearch, it?s aimed to determine age, gender, marital statusand marital adjustment variables? power to predict individuals? psychologicalwell-being. Besides this it?s also aimed to determine whether if there is asignificant difference between married and divorcing individuals in terms ofspousal support.Resarch was conducted with the sum of 224 individuals that icludescouples applied to divorce Ankara, İstanbul (Kartal), İzmir, Bursa, Antalya veÇorum family courts and married couples at Ankara, Samsun, İzmit, Bolucities.The research group was applied Psychologic Well-Being Scale,Spousal Support Scale, Dyadic Adjustment Scale and Personel Data Form.As a result of multiple regression and indepedent samples t-test analysis thatwas made to respond the research questions, the only variable that is asignificant predictor of psychological well-being is marital status from age,gender, marital status, spousal support and dyadic adjustment variables andthere is a significant difference between married and divorcing individuals interms of spousal support concluded.