Strateik planlamanın ilköğretim okullarında uygulanabilirliği konusunda Ankara'daki yönetici ve öğretmen görüşleri
The opinions of teachers and administrators on the practicability of strategical planning at primary schools in Ankara
  1. Tez No: 234653
  2. Yazar: TURAN KANTOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada stratejik planlamanın ilköğretim okullarında uygulanabilirliği konusunda yönetici ve öğretmen görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi merkez ilçelerde görev yapan yönetici ve öğretmenler arasından random yöntemi ile seçilmiş yönetici ve öğretmenlerden oluşturulmuştur. Örneklem grubuna araştırmacı tarafından DPT'nin hazırlamış olduğu ?Kamu Kurumları İçin Stratejik Planlama Kılavuzu? dikkate alınarak hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, kodlanarak bilgisayara yüklenip, SPSS istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Seçilen bazı değişkenlerin yönetici ve öğretmen görüşleri üzerinde etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Durum analizi, misyonumuz ve vizyonumuz, gitmek istediğimiz yer ve başarımızı değerlendirme boyutlarıyla ilgili görüşler arasından cinsiyet, görev ve ilçe değişkenlerine göre incelendiğinde aralarında anlamlı farklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to maintain the opinions of the teachers and the administrators on practicability of strategical planning at primary schools. The frontier of this Scanning Type of study is formed by teachers and administrators who are on duty at the schools which are in the central districts of Ankara province. The sample of this study is fulfilled by choosing teachers and administrators randomly who are on duty in central districts. The survey is applied on the sample group by the researcher, taking into account the book prapared by DPT ?Kamu Kurumları İçin Stratejik Planlama Kılavuzu?. The datas obtained from the result of the study are coded on computer and analiysed with the SPSS which is one of the statistics program. Moreover, it is searched whether there is an effect of some chosen variables on the opinions of the teachers and administrators. Condition analiysis, our mission and vision, the place where we want to achieve and the aspects of success evaluation; there seen significant differences between gender, duty and district variables when they are searched carefully.