Ankara Polis Koleji'nde örgüt kültürü
Organizational culture in Ankara Police College
- Tez No: 234654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sosyoloji, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada yönetici, öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre EmniyetGenel Müdürlüğü'ne bağlı Ankara Polis Koleji'nde örgüt kültürününbelirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 53 yönetici, 72öğretmen ve 667 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubuna `Örgütsel KültürÖlçeği? uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16.0 programındaçözümlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen önemli bulgular ise şöyledir:Araştırmaya katılan yönetici, öğretmen ve öğrencilerin görüşlerineilişkin ortalamalara göre Ankara Polis Koleji'ndeki örgütsel kültür boyutusıralaması; güç kültürü, rol kültürü, destek kültürü ve başarı kültürü şeklindegerçekleşmiştir.Araştırmaya katılanların Ankara Polis Koleji'ndeki güç kültürü ve başarıkültürü boyutlarına ilişkin görüşleri arasında konuma göre anlamlı birfarklılaşma bulunmamıştır. Araştırmaya katılanların rol kültürü ve destekkültürü boyutlarına ilişkin görüşleri arasında konuma göre anlamlı farklılıklarvardır. Öğretmenlerin rol kültürü boyutuna ilişkin görüşleri yöneticilere göredaha olumlu düzeyde gerçekleşirken, yöneticilerin destek kültürü boyutunailişkin görüşleri öğrencilere göre daha olumlu düzeyde gerçekleşmiştir.Öğrencilerin Ankara Polis Koleji'ndeki güç kültürü, rol kültürü, başarıkültürü ve destek kültürü boyutlarına ilişkin görüşleri arasında cinsiyete göreanlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Kız öğrencilerin Ankara Polis Koleji'ndekitüm kültür boyutlarına ilişkin görüşleri erkek öğrencilere göre daha olumludüzeyde gerçekleşmiştir.Öğrencilerin Ankara Polis Koleji'ndeki güç kültürü, rol kültürü, başarıkültürü ve destek kültürü boyutlarına ilişkin görüşleri arasında okuldabulundukları süreye göre anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Okulda nispetendaha kısa süre bulunan öğrencilerin tüm kültür boyutlarına ilişkin görüşleridaha uzun süre bulunan öğrencilere göre daha olumlu düzeydegerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine organizational culture inAnkara Police College, one of the education centers of the Directorate ofTurkish National Police, according to the opinions of the managers, teachers,and students. The study group of this research comprises of 53 managers, 72teachers and 667 students. Organizational Culture Scale was applied to thestudy group. The results were analyzed with the software of SPSS 16.0.According to the mean value of perceptions of the managers, teachersand students who participated in the research, the sequence of theorganizational culture dimension in Ankara Police College has revealed asfollows; power culture, role culture, support culture, and success culture.There has not been found any significant difference, according tostatus classification, among the opinions of the participants in Ankara PoliceCollege, regarding power culture and success culture. Regarding the roleculture and support culture dimensions according to status, there aresignificant differences among the ideas of participants. While the perceptionsof teachers about role culture dimension were revealed in more positive levelsthan of managers?, the perceptions of managers about support culturedimension were in more positive levels than of students?.According to gender classification, a significant difference has beenfound amoung the opinions of the students about the power culture, roleculture, success culture and support culture dimension. Female students?perceptions regarding all kind of cultures in Ankara Police College wererevealed in more positive levels than of male students?.With reference to the numbers of years that students spent in theschool, a significant difference has been found among the opinions of thestudents regarding power culture, role culture, success culture and supportculture in Ankara Police College. The perceptions of the students who havespent relatively less time in the school were releaved in more positive levelsthan of those who spent more time in the school.