KKTC'de öğretmen sendikalarınıneğitim alanına etkilerinin öğretmen ve sendika yöneticilerinin görüşleri yoluyla değerlendirilmesi
The Evaluation of the influences of the teachers' unions over education in North Cyprus Turkish Republic according to the teachers' and the union executives' opinions
- Tez No: 234660
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA KURUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma KKTC'de eğitimde ve toplumsal alanlarda büyük rolüstlenen ve görevlerinden dolayı özel bir yere sahip olan öğretmenlerin kendiekonomik ve sosyal haklarının korunması ve geliştirilmesi için kurduklarıöğretmen sendikalarının eğitim alanına etkilerinin değerlendirilmesi amacıylayapılmıştır.Çalışmada öncelikle küreselleşme, neoliberalizm ve eğitim ilişkisineilişkin genel bilgi ve kavramlara değinilmiş daha sonra sendikalarıntarihçesinden yola çıkılarak KKTC'de öğretmen sendikalarının tarihselgelişimi, amaç, işleyiş ve faaliyetleri üzerinde durulmuştur.Betimsel model niteliğindeki bu araştırmada, toplamda 36 sendikaüyesi öğretmen ve 14 sendika yetkilisiyle görüşülerek nitel bir çalışmayapılmıştır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniğiyle, sendikaüyesi öğretmenlerin ve sendika yetkililerinin KKTC'de bulunan eğitimsendikalarının eğitim alanına etkilerini nasıl değerlendirdikleri betimlenmeyeçalışılmıştır. Çalışma grubundaki öğretmenler, Girne bölgesindeki tüm resmiilkokul, ortaokul ve liselerden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir.Sendika üyesi öğretmenler ve sendika yetkilileriyle yapmış olduğumuzçalışma sonucunda elde ettiğimiz bulgular şöyledir: KKTC'deki eğitimalanındaki özelleştirme politikalarıyla devlet, kamusal eğitiminfinansmanından desteğini azaltmıştır. Devlet okullarındaki fiziksel alt yapıeksiklikleri ve niteliksiz eğitim özel okullara rağbeti artırmıştır. Kuruluşlarındanberi öğretmenlerin hakları, nitelikli eğitim ve toplumsal sorunlar için mücadeleyürüten iki öğretmen sendikası, neoliberal politikalara karşı da mücadeleetmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to evaluate the influences of theteachers? unions established to maintain and improve the economic andsocial rights of the teachers who have important and special roles ineducation and social areas in North Cyprus Turkısh Republic.Firstly, general information on the relationship among globalization,neoliberalizm and education is provided in this study. Secondly, the historicaldevelopments, aims and activities of the teachers? unions in North CyprusTurkısh Republic are explained.This research is based on a model of descriptive method. It is aqualitative research carried out by 36 teachers who are members of theunions and 14 union executives. In the study, the way that the teachers andunion executives evaluate the influences of The Teachers? Unions in NorthCyprus Turkish Republic is examined by semi-structured interviewtechniques.At the end of the study we have done with the teachers and the unionexecutives we have found the followings: The government has reduced itssupport from the finance of public schools by the privatization policies in theeducation field. The unqualified education and the physical deficiencies in thepublic schools have increased the demand for the private schools. The twoteachers? unions which have struggled for teachers? rights, good educationand social problems since their foundations are also fighting against theneoliberal policies.