İlköğretim okullarında uygulanan öğrenci merkezli eğitim modeliyle ilgili yönetici ve öğretmen görüşleri (Ankara ili örneği)
School principals and teachers opinions about student centered educational model applied at elementary education (Ankara sample)
- Tez No: 234659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR ÇINKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim okullarında uygulanan öğrenci merkezli eğitimmodeliyle ilgili yönetici ve öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini, Ankara ili Mamak,Yenimahalle ve Çankaya ilçeleri belediye sınırları içerisinde devlet ilköğretimokullarında görev yapan okul müdürleri, müdür yardımcıları, sınıf ve branşöğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde 73 yönetici, 184 sınıföğretmeni ve 153 branş öğretmeni yer almıştır. Örneklem grubuna,araştırmacı tarafından hazırlanan Öğrenci Merkezli Eğitim Uygulamaları OkulYöneticisi ve Öğretmen Değerlendirme Anket Formu uygulanmıştır. Eldeedilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Yönetici ve öğretmenlerinöğrenci merkezli eğitim modeliyle ilgili evet/hayır, var/yok şeklindekimaddelere verdikleri yanıtlar cinsiyet, mesleki kıdem ve görev değişkenleriarasındaki bağımlılık ilişkisi ki-kare testi ile, derecelemeli sorulara verdikleriyanıtlar ise göreve ve kıdeme göre tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile,cinsiyete göre t testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilenbulguların yönetici, öğretmen, öğrenci ve velinin öğrenci merkezli eğitimleilgili yeterince bilgilendirilmediklerini, okulların altyapısının tam anlamıylaöğrenci merkezli eğitime uygun olmadığını, yönetici ve öğretmenlerin öğrencimerkezli eğitimin hedeflerini gerçekçi ve uygulanabilir bulduklarını, yeniprogramın öğrencilerin seviyelerine uygun hazırlandığını ortaya koyarnitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to take teachers? and school principals? opinionsabout student centered educational model applied at elementary education.The subject of this study consist of school principals, school teachers andbranch teachers working at public elementary schools in Mamak,Yenimahalle and Çankaya districts of Ankara province. 73 school directors,184 elementary school teachers and 153 branch teachers took part in thisstudy. School Principals and Teachers Evaluation Survey Forms for StudentCentered Education Applications prepared by the researcher conducted tothe subjects. The data from the survey was processed by SPSS program.The answers of yes/no and exist/absent type questions of school principalsand teachers about the student centered education model were analyzedrelated with relations of interdependency between gender, professionalseniority and mission variables by using ki-square test, their answers aboutmaking degrees were investigated with t-test according to genders andanalyses of variance (ANOVA), in terms of missions and seniorities. Resultsof this study shows that; school principals, teachers, students and parents ofstudents are not sufficiently informed about the student centered educationmodel. Moreover, with this study, it is found out that; principals and teachersthink the targets of this new education model is realistic and applicable eventhough infrastructures of schools is not fully appropriate for the studentcentered educational model.