Kısıtlar teorisi
Theory of constraints
  1. Tez No: 234729
  2. Yazar: ONUR GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ GENÇYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Kısıtlar Teorisi yaklaşımı anlatılmıştır. Bu yaklaşımdoğrultusunda yapılan çalışmalar belirtilmiştir. Bu çalışmalardan yararlanılarakKısıtlar Teorisi yaklaşımı çelik kapı üreten firma üzerinde uygulanmıştır.Çalışma, Kısıtlar Teorisi'nin özellikle firmalara ürün karmasıproblemlerinde çok yardımcı olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Yaklaşımınbasitliği ve karmaşık matematiksel yöntemlere göre çok daha kolay anlaşılacağıgösterilmek istenmiştir.Çalışma sonuçları, Kısıtlar Teorisi yaklaşımının artan rekabetkoşullarında firmalara, sorunlarını çok daha çabuk ve doğru şekilde çözme imkanısağladığını göstermiştir.Anahtar Sözcükler : Kısıtlar Teorisi, Mantıksal Düşünme Süreci, Ürün Karması,Doğrusal Programlama.
Özet (Çeviri)
Theory of Constraints approach has been told in this study. Some studies have beenshown which used this approach. By using these studies, Theory of Constraintsapproach has been applied a firm which produces door made steel.The aim of the study is telling the benefits of Theory of Constraints at product mixdecision problems. It is wanted to show that the approach is more simple than othermathematical methods.The results have shown that Theory of Constraints provides correct and fastersolutions to firms at increasing competition environment.Key Words : Theory of Constraints, Thinking Process, Product Mix, LineerProgramming.