Bir yönetim aracı olarak kısıtlar teorisi ve uygulaması
Theory of constraints as a management tool and an application
- Tez No: 87552
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ı2A- ÖZET Kısıtlar teorisi, her sistemde, o sistemin performasını etkileyen en az bir kısıtın olduğunu savunur. Teori, bu kısıtların belirlenme, iyileştirme tekniklerini ve dolayısıyla sistemin performansının nasıl iyileştirileceğini incelemektedir. Teori, ilk olarak Dr. Eliyahu M. Goldratt'ın roman şeklinde yazdığı The GOAL adlı eserinde tanımlanmıştır. Çalışma, teorinin çıkış nedenlerini, kurallarını ve diğer üretim sistemlerinden ayrılan noktalarını incelemektedir. Ayrıca, bir firma için uygulanabilirliğinin araştırıldığı uygulama bölümü, teorinin daha iyi anlaşılması için çalışmaya dahil edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kısıtlar Teorisi, Düşünme Süreci, Senkronize Üretim, Trampet-Tampon-Sicim, Darboğaz,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theory of Constraints (TOC) advocate that every system has at least one constraint, which prevents the system from achieving high levels of performance. Theory provides the theoretical framework and the tools for identifying the constraints, improving its performance, thus improving the performance of the system. The theory was first described by Dr. Eliyahu M. Goldratt in his novel, The GOAL. This thesis examine the origin, the rules of the theory and differing features between the current production techniques and TOC. Additionally, research results of applicability of theory is included for better understanding. Key Words : Theory Of Constraints, Thinking Process, Synchronize Manufacturing, Drum-Buffer-Rope, Bottleneck B6KÜBIMTÂSYCİ KEZl