İlköğretim okullarında okul gelişim yönetim ekibi çalışmalarının öğretmen ve yönetici görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assessing of works of school development management team according to views of teacher and managers at elementary schools
- Tez No: 234732
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, İlköğretim Okullarında Okul Gelişim Yönetim Ekibi çalışmalarına ilişkin okul yöneticileri ve öğretmen algılarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Mamak İlçesinde mevcut bulunan 32 resmi ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 73 okul yöneticisi ve 430 öğretmen olmak üzere toplam 503 kişi oluşturmaktadır.Anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise Okul Gelişim Yönetim Ekibi çalışmaları ile ilgili 25 soru bulunmaktadır. Elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları bulunmuştur. Verilerin çözümlenmesinde cinsiyet değişkeni iki alt kategorili (bayan/erkek) olduğundan bu değişkene göre yapılan karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t-testi kullanılmıştır. İkiden fazla alt kategorisi olan mesleki kıdem, öğrenim durumu ve görev değişkenlerine göre yapılan karşılaştırmalar da ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. ANOVA sonucunda anlamlı farkların çıkması durumunda, farkın hangi gruplar arasında olduğunu görmek amacıyla Tukey-HSD Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarının yorumlanmasında grup aritmetik ortalamaları ( ) ve anlamlılık değerleri (p) dikkate alınmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0. 05 değeri ölçüt alınmıştır.Yapılan araştırma sonuçları incelendiğinde; ilköğretim okullarında görev yapmakta olan okul yöneticilerinin Okul Gelişim Yönetim Ekibi çalışmalarına ilişkin görüşleri cinsiyetlerine göre, mezun oldukları okul türü değişkenine göre, branşlarına göre, mesleki kıdem değişkenine göre, görev yapılan okulda bulunma süresine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. İlköğretim okullarında okul yöneticilerinin OGYE çalışmalarına ilişkin görüşleri yaşlarına göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. İlköğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin Okul Gelişim Yönetim Ekibi çalışmalarına ilişkin görüşleri cinsiyetlerine göre, mezun oldukları okul türü değişkenine göre, branşlarına göre, mesleki kıdem değişkenine göre, yaşlarına göre, görev yapılan okulda bulunma süresine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin Okul Gelişim Yönetim Ekibi çalışmalarına ilişkin algılarının ortalaması ise 3.11 olarak bulunmuştur. Bu sonucu genel olarak ele aldığımızda ?orta? dereceyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed in order to ascertain the perception of teachers and managers concerning works of school development management team at elementary schools. Working group of study includes 73 school managers and 430 teachers which are authorized at schools existing in 32 official schools of Ankara Province Mamak District on 2008-2009 education periods.Questionnaire has got two parts. The first part there is about personal data and the second part included 25 questions related about works of School Development Management Team. Arithmetical middle and Standard deviation of gathered data has been found. Because of the reason that there are two sexuality sub variables for solving data (man / woman), T-test has been used in the comparisons according to this variable. For the comparisons according to the variables that has more than two sub categories one directional variance analysis (ANOVA) has been used. If there are meaningful differences according to ANOVA; to see which groups the difference is in, Tukey- HSD multiple comparison test has been used. Group arithmetical middle ( ) and meaningful value (p) are taken into account to determine the analysis results. Meaningful level is taken as 0.05.When the results of the researches conducted; opinions of school managers concerning works of school development management team at elementary schools differs from according to their, sexes, factor of their school type which they graduated, branches, factor of vocational seniority. Opinions of school manager?s concerning OGYE (SDMT-School Development Management Team) differ from according to their ages. Opinions of Teachers who are duty in elementary schools concerning OGYE (SDMT-School Development Management Team) differ from according to their factor of their school which they graduated, factor of vocational seniority, ages, duration of the school where they are duty in. Average of perception of school managers and teachers concerning SDMT (School Development Management Team) has been found 3. 1. When we consider that result overall it shows ?medium? rate.