Toplam kalite yönetimi'nin okul başarısına etkisi (Akçansa Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu örneği)
The effect of total quality management on the school achivement (A sample of Akçansa Fatih Sultan Mehmet Primary Education School)
  1. Tez No: 235381
  2. Yazar: GÜLÇİN CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA HALUK KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında; Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarıyla okullardaki başarı arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Buna göre okullarda Mili Eğitim Bakanlığı'nın 1999 yılında başlattığı“Kalite Seferberliği”çerçevesinde kurulan Okul Gelişim Yönetim Ekibi çalışmalarının okuldaki başarıya etkisi incelenmiştir. Bu tezde örnek okul olarak İstanbul ili Büyükçekmece İlçesi Akçansa Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu ver okulda yapılan çalışmalar ile okul öğreencilerinin 2005-2006 eğitim öğretim yılı başarı ortalamaları ve 2006-2007 eğitim öğretim yılı başarı ortalamaları kanıt olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the relationship between the Total Quality Management workshopsand the school?s success. According to this, the effects of the Works of the Total QualityManagement teams? on the success of the school will be examined, in the frame of ?TheQuality Campaign? started in 1999 by Ministry of National Education of Turkish Republic. Inthis thesis Büyükçekmece Akçansa Fatih Sultan Mehmet Primary Education School and theworks done by the Total Quality Management teams of this school has been examined as thesample and the average success of the students in the periods 2005-2006 and 2006-2007 wereused as the evidence.