İlköğretim okulu yöneticilerinin okul gelişimine etki düzeyi
The effectiveness level of primary school administrators on school devvelopment
- Tez No: 262407
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelişim çok yönlü ve karmaşık bir süreçtir. Okul Gelişimi ise ? Bir ya da daha çok okulda eğitim amaçlarını daha etkili olarak başarmak için öğrenme koşullarının ve ilgili diğer içsel koşulların değiştirilmesine dönük sistemli çaba? olarak tanımlanmaktadır. Okulu geliştirme onu değiştirmeyi öngörmektedir.Türk Milli Eğitim Sisteminde de Okul Geliştirmenin önemi son yıllarda artmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları yönetmeliğinin Kurullar, Mesleki çalışmalar ve komisyonlar kısmının 99. maddesinde ? Okul Gelişim Yönetim Ekibi İlköğretim okullarında; paylaşımcı ve iş birliğine dayalı yönetim anlayışıyla eğitim-öğretimin niteliğini ve öğrenci başarısını artırmak, okulun fizikî ve insan kaynaklarını geliştirmek, öğrenci merkezli eğitim yapmak, eğitimde planlı ve sürekli gelişim sağlamak amacıyla“Okul Gelişim Yönetim Ekibi”kurdurmaktadır. Okul gelişiminde okul yöneticilerinin rolü nedir? Sorusunun cevabı eğitim sistemimizin uygulama alanı ve geleceğimizin şekillendiği yerler olan okullarımız açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebepten dolayı bilimsel bakış açısı ve ölçekleriyle değerlendirilmesi gerektiği tezinden hareketle konuya eğilinmiştir. Bu araştırma, ilköğretim okulu yöneticilerinin okul gelişimine etkisini örneklem grubunun çeşitli bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek üzere hazırlanan ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Bu araştırmada, ilköğretim okulu yöneticilerinin okul gelişimine etkisini ortaya koymak amaç edinildiği için, anket tekniği kullanarak saha araştırması yöntemi kullanılmıştır. Ortaya çıkan bulguların hem sonraki araştırmacılara hem de eğitim camiamıza ?küçük de olsa? katkıda bulunacağı düşünülmektedir.EŞREF GÜRSÜLFATİH / İSTANBUL 2010
Özet (Çeviri)
Development is a multi ?dimensional and complicated process. On the other hand, school development is defined as ? a systematic effort to change learning conditions and related inherent conditions in order to achieve educational goals more effectively in one or more schools?. Developing a school requires changing it.In Turkish education system, the importance of developing a school has been increasing. The Ministry of Education asks schools establish ?a team of managing school development? based on the 99th item of ?committees, occupational work and commission part?in the Primary Schools Regulations saying that ? the team of managing school development works in a primary school in order to enhance the quality of education and student success, to develop the physical and human resources of a school, to make a student-centered education, to enable the planned and permanent development in education?. The answer of the question ?What is the role of school administrators in the school development?? has a significant role for the schools where our education system is applied and our futures are shaped. Hence, the subject matter is studied with the idea that it should be evaluated with a scientific point of view and scales. The present study is a relational scanning model which is prepared to test whether sample grup varies according to the some independent elements , considering the effect of school administrators on school development. Since, in this study, it is aimed to display the effect of school administrators on school development, the method of field research is used by conducting a survey. It is expected that the findings of this study may contribute to the next researchers and, at least, to our education community.EŞREF GÜRSÜLİSTANBUL 2010