Türk kamu yönetimindeki denetim sisteminin şeffaflık ve hesapverilebilirlik açısından incelenmesi
Analysis of auditing system in turkish public administration aspect of trancparency and accountability
  1. Tez No: 234738
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KURDOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİSE GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yönetimin olduğu her durumda denetim mekanizmasının varlığı kaçınılmaz olmak zorundandır. Yönetim sürecinin en önemli aşaması olarak değerlendirilecek olan denetim, alınan kararların doğruluğunun ortaya konması ve kararlara güvenilirliğini sağlamanın bir aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Denetimin eksik olduğu bir yönetim, etkinlikten uzak olacak ve bu durum yönetimin hedeflerinin de gerçekleşme düzeyini oldukça düşürecektir. Etkin denetim yöntemleri ise yönetim birimlerinin işleyişinin şeffaflık ve hesap verebilirlik düzeylerini arttıracak bu da kamuda etik anlayışının yerleşmesini sağlayacaktır.Tez çalışması kapsamında, denetim kavramının Türk kamu yönetimindeki durumu incelenmiştir.Çalışmanın Denetim Kavramı ve Türleri başlıklı I. Bölümünde, denetim kavramının tanım, ilke ve türleri üzerinde durulmuştur. Denetim sistemleri başlıklı II. Bölümde Türkiye'de var olan şekliyle Siyasal Denetim, Hukuki Denetim, İdari Denetim ve Kamuoyu Denetimi üzerinde duruluştur. III. Bölümde ise şeffaflık ve hesap verebilirlik kavramları tanımlanmış ve ardından Türk kamu yönetiminde şeffaflığı ve hesap verebilirliği sağlamaya yönelik olarak yapılan reform çalışmalarına değinilmiş ve bu kapsamdaki mevcut mevzuatlar kapsamında da açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Auditing mechanism inevitably occurs where administration exists. Behind auditing, the most important step of administration, is an instrument that provides reliability of administrative decisions. Lack of audit mechanism results inaffective administration and low level target realization. Effective auditing methods will raise the level of administrative units? transparency and accountability, and this will lead up to settle ethic comprehension in public.In this thesis, the aspect of audit concept in Turkish Public Administration is analysed.The first part of the thesis contains definition, principles and kinds of auditing. In the second part of the paper, Political, Legal, Administrative and Public Opinion Audit in Turkey are emphasized. In the third part of the paper, transparency and accountability concepts are revealed. Behind reforms, to realize transparency and accountability in Turkish Public Administration, are mentioned and transparency and accountability concepts are described according to laws and regulations.