Computer automated access to the F.E.M. roles for crane design
Vinç tasarımı için F.E.M. kurallarına bilgisayarla otomatik ulaşım
  1. Tez No: 23478
  2. Yazar: ZÜHAL ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
öz VİNÇ TASARIMI İÇİN F.E.M. KURALLARINA BİLGİSAYARLA OTOMATİK ULAŞIM UNSAL, Zühal Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabil im Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdülkadir ERDEN Afustos, 1992, 139 sayfa. F.E.M. Kuralları, vinç tasarımı için uluslararası alanda kabul edilmiş kurallardır ve Avrupa ülkelerinde olduğu kadar Türkiye'de de yaygın olarak kullanılmakta dır. Bu çalışmada, herhangi bir vinç tasarım yazılımından F.E.M. Kurallarına otomatik olarak ulaşmak için bir yazılım geliştirilmiştir. DES_CRANES/FEM_RULES adlı yazılım, IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için Borland C++ derleyicisi kullanılarak, C++ dilinde geliştirilmiştir. DES_CRANES/ FEM_RULES yazılımı F.E.M. Kurallarını uygulamak için iki şekilde kullanılabilir. Yazılım, bir tasarım programından (ana program) çağırılabilir veya F.E.M. Kurallarını elile yapılan bir tasarımda doğrudan kullanmak için tek başına çalıştırılabilir. Her iki durumda da program mantığı birbirine benzemektedir. Otomasyon işlemi için aralarındaki fark, ana programın vinç tasarım yazılımı olmasıdır. Buna karşılık, F.E.M. Kuralları'nın doğrudan kullanımında, ana program FEM Menu'nün bulunduğu programdır. DES_CRANES/FEM_RULES yazılımı, bağımsız olarak çalışabilen 'alt programlar'dan (*.UNS) oluşmaktadır ve otomasyon işlemi, bu programların özel program kodlarıyla çağırılması sayesinde gerçekleştirilmektedir. Program kodları F.E.M. Kuralları'nda yer alan aşamaları ve bunların sırasını belirlemektedir. Tasarım yazılımıyla DES_CRANES/FEM_RULES yazılımı arasındaki veri aktarımı, DOS ortamında ortak bir veri dosyası kullanılarak f sağlanmaktadır. Tasarım verileri ve sonuçlar bu dosyada her uygulamaya özel bir kayıt tutmak için, yapı dizisi olarak saklanmaktadır. Anahtar Sözcükler : Tasarım Otomasyonu, Vinç Tasarımı, F.E.M. Kuralları. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.02.07 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AUTOMATED ACCESS TO THE F.E,M. RULES FOR CRANE DESIGN UNSAL, Zühal M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Abdülkadir ERDEN August, 1992, 139 pages. F.E.M. Rules are internationally accepted guidelines for crane design and they are widely used in Turkey as well as in European countries. A software is developed to access the F.E.M. Rules automatically from any crane design software. The software called DES_CRANES/FEM_RULES is developed for IBM compatible PC's in C++ language by using Borland C++ compiler, The software can be used to apply the F. E.M. Rules in two ways. it can be either called from a crane design software (parent program) ör executed alone to apply the F.E.M. Rules directly in a manual design procedure. in both cases, the program logic iiiis similar. The difference for the automation process is that the parent program is the crane design software, whereas for the manual use of the F.E.M. Rules, the main program with a FEM Menu is the parent program. DES_CRANES/FEM_RULES software is composed of independently executable 'child programs' (*.UNS). The automation process is achieved by calling these programs with special program codes. According to the program codes, steps of the F.E.M. Rules and their sequence are decided by the software. Data transfer between the design software and DES_CRANES/FEM_RULES software is achieved by using a common data file in the DOS environment. Design data and results are stored in the data file as a structure to keep records for each application. Keywords : Design Automation, Crane Design, F.E.M. Rules. Science Code : 625.02.07 IV