İlköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin değer önceliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the value priorities of the primary school teachers and branch teachers who work in primary schools
- Tez No: 234814
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma ilköğretim kurumlarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinindeğer önceliklerinin tesbit edilip karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaİstanbul ili Anadolu yakasındaki Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye ilçelerinde görevyapan 292 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanılan verilerSPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada sınıföğretmenleri ile branş öğretmenlerinin değer önceliklerinin belirlenipkarşılaştırılması amacıyla; sınıf ve branş öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, medenidurum, eğitim durumu, mesleki konum, branş, mesleki kıdem yılı, gelir düzeyi veçocuk sayısı gibi değişkenlere göre değer öncelikleri incelenmiştir.Bu araştırmadaki veriler ?Rokeach değer envanteri (1973)? ölçeği anketi iletoplanmıştır. Öğretmenler okullarında ziyaret edilerek anketler uygulanmış vegereken yerlerde açıklamalar yapılmıştır. Anket üç bölüm halinde toplam 51 sorudanoluşmaktadır.Araştırmada kullanılan ?Rokeach değer envanteri(1973)? ölçeğinin alt faktörleri;Tanımlayıcı istatistik (frekans, yüzde dağılımlar, ortalama, standart sapma, standarthata), iki grup karşılaştırmaları için bağımsız iki örnek t testi (Independent SamplesT Test), ikiden fazla grup karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA), çoklu karşılaştırmalar için Tukey Post Hoc testleri yapılarakyorumlanmıştır.Ereksel ve araçsal değerler ile yaş arasındaki ilişkiyi görmek için yaş ile budeğişkenler arasındaki korelasyonlara (pearson korelasyon) bakılmıştır.Anlamlılık seviyesi p?0.05 olarak belirlenmiştir. İstatistiksel çözümlemelerdeöğretmenlerin 18 maddelik ereksel ve 18 maddelik araçsal değer tercih sıralaması1'den (en yüksek) 18'e doğru oranlanmış ve çözümlemelerde sıra ortalamalarıkullanılmıştır. Böylece ortalamada en düşük olan en fazla tercih edilen değer olarakbelirlenmiştir. Araştırma sonucunda ?Rokeach değer envanteri(1973)? ölçeğine göresınıf ve branş öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslekikonum, branş, mesleki kıdem yılı, gelir düzeyi ve çocuk sayısı gibi değişkenlere göreanlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine and to compare the value priorities of theteachers (branch and primary) on duty who work in primary education institutions.This research was made with 292 teachers working in districts Üsküdar,Kadıköy andÜmraniye on the Anatolian side of Istanbul province.Data collected for the researchwere analyzed using SPSS statistical package program. In this study in order todetermine and to compare them, the value priorities are investigated according tovariables like sex, age, marital status, educational status, occupational position,branch, professional seniority in years, income level and number of children.The data used in this research are collected by ?Rokeach Value Survey (1973)? scalemethod.For this reason teachers were visited in schools for the survey and commentswere made to them where necessary.Total 51 questions in the survey consist of threeparts. The sub-factors of the ?Rokeach Value Survey?scale used in the research areinterpreted by descriptive statistics (frequency,percentage distributions, mean,standard deviation, standard error),2 Independent Sample t-test for 2-groupcomparisons, one way ANOVA(The ANalysis Of Variance) for more than twogroups, Tukey?s Post Hoc Test for multiple comparisons.To see the relationship between teleological - instrumental values and the age, thePearson Correlation between them has been analyzed. The significance level was setas p ? 0.05. The 18 item teleological and the 18 item instrumental value preferrenceare ordered ranking from 1 to the highest 18 for statistical analysis purpose. Theaverages of sequence values are used in analysis. Thus, on average the lowest valueis determined as the most preferred one. At the end of the research, according to?Rokeach Value Survey? scale, the significant differences have been observed forthe variables like sex, age, marital status, educational status, occupational position,branch, professional seniority in years, income level and number of children ofteachers.