Sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri sorumluluğa dayalı sınıf yönetimi yaklaşımları ile mesleki benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination Of correlation between classroom management approaches adopted by form teachers based on responsibility and their personal sense Of profession
- Tez No: 415100
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sınıf yönetimi eğitim ve öğretim amacı ile bir araya gelmiş insanların yönetilmesidir. Yani sınıfta herkesin hep beraber aynı şarkıyı söylemesidir. Sorumluluğa Dayalı Sınıf Modeli, bütün öğrencilerin kendi davranışlarından sorumlu olmaları, karar verme, denetleme ve değerlendirme gibi becerileri kazanmaları amaçlanmaktadır. Böylece dışsal kontrol yerine iç kontrolle sorunlarını çözme becerisini kazanmasına yardımcı olacaktır. Mesleki benlik saygısı ise, bireyin mesleğine verdiği değer olarak ifade edilebilir. Bu araştırmanın amacı; İstanbul'un Silivri ilçesindeki ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin sorumluluğa dayalı sınıf yönetimi becerileri ile mesleki benlik algısı arasındaki ilişki belirlemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için İstanbul'un Silivri ilçesinde görev yapan 129 sınıf öğretmeni üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Anket, Mesleki Benlik Algısı Ölçeği ve Sorumluluğa Dayalı Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır. Ayrıca Mesleki Benlik Algısı Ölçeği;“Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Tutum ve Davranışlar”,“Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Değerlendirmeler”, ve“Öğretmenlik Mesleğinden Duyulan Genel Memnuniyet Düzeyi”olmak üzere 3 faktör, Sorumluluğa Dayalı Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği ise“Öğrenciyi Arzulanan Davranışa Yönlendirme”,“Öğrencinin Özbenliğini Geliştirme”,“Öğrenciyi Kontrol Etme”ve“Öğrenciye Sorumluluk Duygusu Kazandırma”olmak üzere 4 faktörden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen bilgilerin çözümlenmesi SPSS 15 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Anketin güvenilirliğinin test edilmesinde Alfa Katsayısından (Coranbach Alfa) yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, sınıf öğretmenlerinin mesleki benlik algıları ve sorumluluğa dayalı sınıf yönetimi becerilerinin hizmet yılına, kurum değişkenine, yaş değişkenine, branş değişkenine ve medeni durum değişkenine göre farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğinden duydukları memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu söylenebilir. Sınıf öğretmenlerinin dışsal ödüllere bel bağlanmaması ve bu ödüllere ara sıra başvurulması gerektiği düşüncesini paylaştıkları anlaşılmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki benlik algıları ile sorumluluğa dayalı sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkilere bakıldığında, öğretmenlik mesleğinden duyduğu memnuniyet düzeyi yüksek öğretmenlerin, öğrencilerin özbenliğini geliştirmek için çaba harcadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Class management is managing the people who have come together in the aim of education and teaching. In other words, it is singing the same song in a class together. In the class model based on responsibility, it is aimed that all the students will be responsible for their behaviors and will gain the abilities such as deciding, controlling and evaluating. And, it will help to gain the ability in overcoming the problems with internal control in stead of external control. However, the respect of professional identity can be explained as the respect which the individual shows his/her profession.The purpose of this research is to determine the relationship between the perception of professional identity and the ability in class management based on responsibility of the teachers who are attending their professions in Silivri, a town of Istanbul city To be able to realize this purpose, an enquiry has been applied on 129 primary school teachers attending their professions in Silivri, in Istanbul. The enquiry is composed of two main parts-The scale of the perception of professional identity and The scale of the abilities in class management based on responsibility .Moreover, The scale of the perception of professional identity is divided into three parts as 'Attitudes and behaviors to the profession of teaching',' evaluations as to the profession of teaching', and 'the level of pleasure taken out of the profession of teaching'; The scale of the abilities in class management based on responsibility is divided into four parts as 'directing the student to the desired behavior', 'developing the student's self-identity', 'controlling the student' and ' making the student have the sense of responsibility' Analyzing of the information gained in the research with the means of data collecting has been made on the computer environment using 'SPSS 15' packet. And in testing the reliability of the enquiry, it has been benefited from coranbach alfa. According to the findings of the research, it has been concluded that the perception of Professional identity and the abilities in class management based on responsibility of class teachers at primary school do not make any difference to the variations of age, institution, branch, marital status and employment year. It can be said that primary school teachers are highly glad about their jobs. Also it can be said that they share the idea which teachers should not rely on external reward and it should be applied time to time when it is needed.When examining the relations between the perception of Professional identity and the abilities in class management based on responsibility, the teachers who get great pleasure out of their job do their best to develop their students' self-identity.