Özel sektör işbirlikli bir mesleki ve teknik eğitim kurumu öğrencilerinin umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi (İstanbul ili, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi örneği)
A desperation analysis of students of professional and technical educational institution with collaboration of private sector (Example of Sisli Technical and Industrial High School, Istanbul)
  1. Tez No: 234829
  2. Yazar: BÜLENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları ile Özel Sektör arasında yapılan işbirliklerinin sonucu incelenmiş ve özel sektör işbirliği yapılan firmaların kurduğu laboratuarlarda okuyan öğrencilerin genel psikolojik durumlarıyla ilgili çalışma yapılmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin; umutsuzluk düzeylerini, gelecek ile ilgili duygularını, motivasyon ve motivasyon kayıplarını, geleceğe bakışlarında değişikliğin meydana gelip gelmediğini, meydana geldiyse hangi düzeyde meydana geldiğini ortaya çıkarmak amacı güdülmüştür. Araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular ve Yorum ile Sonuç Tartışma ve Öneriler şeklindedir.Bu araştırmanın evreni 2007-2008 eğitim öğretim yılında İstanbul ili, Şişli ilçesindeki Şişli Teknik ve Endüstri Meslek liselerinde eğitimini sürdüren öğrencilerdir. Örneklem grubu ise bu öğrenciler arasından seçilen 616 öğrencidir.Araştırmada öğrencilerin umutsuzluk düzeylerini belirlemek için Beck Umutsuzluk Ölçeği, demografik değişkenler için de araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu hazırlanmıştır.Araştırmada demografik değişkenlerin yüzde ve frekansları çıkarılmıştır. Ayrıca öğrencilerin Beck Umutsuzluk Ölçeği ile umutsuzluk düzeyleri ve ölçeğin alt boyutları olan gelecek ile ilgili duyguları, motivasyon ve motivasyon kaybı, gelecekten beklentileri belirlenmiş, bu sürekli değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS for Windows 15.0 yardımıyla istatistiksel teknikler kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda, Beck Umutsuzluk puanları ve alt boyutlarında öğrencilerin eğitim gördükleri laboratuarların sponsor firmalar tarafından desteklenmesi ile desteklenmemesi arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin eğitim gördükleri laboratuarların özel sektör tarafından desteklenmesi öğrencilerin umutsuzluk puanlarını, gelecek ile ilgili duygularını, motivasyon ve motivasyon kaybını, gelecekten beklentilerini pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the results of collaboration between professional and technical educational institutions and private sector and reveals the psychological positions of students in the laboratories of the firms of private sector. In this manner, it deciphers the desperations, their views for future, motivation and motivation loses; the changes in the views towards future. Our research consists of five main parts: Introduction, Literature, Methodology, Results and Interpretation and Concluding Remarks and Suggestions.The material for this research is the students in Şişli Anatolian Technical, Technical and Industrial Technical High School in Istanbul for the year 2007-2008. The sampler group consists of 616 students in this high school.Beck?s Desperation Measure is used for determining the level of desperation levels of students. Personal information form is used for demographic variables.This research deals with the percentages and frequency of demographic variables. Besides, using Beck?s Desperation Measure this thesis tells about the desperation levels of students and their views of future, their motivation and motivation loss. This data is compared with the demographic variables. This study uses SPSS for Windows 15.0 for an analysis and interpretation of the data through statistical techniques.This thesis indicates to the difference with the desperation level of the students and the financial support of the firms to their laboratories. Financial support from the firms contributes to the future views of students in a positive way.This research concluded that a meaningful difference comes out with the desperation level of the students according to Beck?s Desperation Scores and the financial support of the firms to their laboratories. Financial support from the firms contributes to the desperation scores, future views of students, their motivations and motivation loses in a positive way.