Kariyer basamakları uygulamasının öğretmen motivasyonuna etkisi
The effect of teaching career steps? application on teachers motivation
  1. Tez No: 234830
  2. Yazar: BARIŞ DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, kariyer basamakları uygulamasının öğretmenlerin motivasyonlarıüzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla genel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır.Araştırmaya Tekirdağ il sınırları içerisinde, ilköğretim kurumlarında görev yapan205 öğretmen katılmıştır. Veri toplamak amacıyla, uzman görüşleri alınarakaraştırmacı ve danışman tarafından geliştirilen, kişisel bilgi formu ve kariyerbasamaklarına yönelik 30 soruluk tutum ölçeği kullanılmıştır.Veriler, ?SPSS For Windows? istatistik programı aracılığıyla, frekans (n), yüzde (%),ortalama (X), standart sapma (Ss.), bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyansanalizi (ANOVA) ve Tukey testi kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmaya katılanların yüzde 58'i bayan, yüzde 50.7'si 26-35 yaş arasında, yüzde77.1'i lisans mezunu, yüzde 53.2'si sınıf öğretmeni, yüzde 9.3'ü yönetici ve 69.8'idevlet okullarında çalışmaktadır. Öğretmenlerin çoğu kariyer basamaklarıuygulamasının, öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerinde faydalı olacağınıdüşünmektedir. Yine öğretmenlerin yarıdan fazlası kariyer basamaklarıuygulamasının öğretmenler arasındaki iletişimi ve çalışma motivasyonunu olumsuzetkileyeceği görüşündedirler. Cinsiyete, mezuniyet durumuna, branşa, yönetici olupolmamaya göre, öğretmenlerin kariyer basamaklarına ilişkin görüşleri arasında farkbulunmamaktadır. İleri yaşlardaki öğretmenler uygulamanın öğretmenler arasındailetişim problemlerine yol açacağı görüşündedirler. Özel okullarda çalışanöğretmenler, devlet okullarında çalışanlara göre daha fazla, uygulamanınöğretmenleri geliştireceği görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
This research is done by using general scanning model to define the effects whichteaching career steps? application have on the teachers? motivation.205 teachers from primary schools in Tekirdağ are the samples of this research.Personal information form and a questionnaire which contains 30 question aboutstance of teacher against the teaching career steps are developed by researcher andsupervisor with the help of a professional.Data are analyzed with the help of ?SPSS For Windows? by the calculations offrequencies (n), percent (%), mean (X), standard deviation (Ss), independent sample ttest, one way variance analysis (ANOVA) and Tukey?s test58 percent of applicants are female; 50.7 percent of applicants are between the age of26 and 35; 77.1 percent of applicants are graduated from university; 53.2 percent areelementary school teachers; 9.3 percent are managers; 69.8 percent are public schoolteachers. Most of the teachers think that application of teaching career steps is usefulfor schooling themselves. More than half of the teachers think that the application ofcareer steps effects the motivation and communication between teacher negatively.The opinions of the teacher do not depend on variables like gender, graduation,branch, being a manager or not. Elderly teachers think that these kinds ofapplications cause the communication problems between teachers. Private schoolteachers think more positively than public school teachers about its effect onschooling.