Meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin disiplin anlayışları ve disiplin uygulamaları
The discipline apprehensions and appliances of vocational school teachers
  1. Tez No: 234831
  2. Yazar: ÜMÜT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Geçtiğimiz yüzyıl önemli teknolojik gelişmelere sahne olmuştur. Bu gelişmeler sanayideki insan faktörünü azaltmaktan öte, daha da etkin hale getirmiştir. Çünkü insan bu yüzyılda kendini çağın gerektirdiği bilgi donanımıyla donatmak zorundadır ki, başarılı olabilsin. Kendi ayakları üzerinde durabilen ve rekabet edebilen insanlar olmak çağın gerisinde kalmamakla mümkündür.Kişiler bunu başarabilmek için iyi bir mesleğe sahip olmak zorundadırlar. Ülkemizde kalifiye insan gücünü yetiştiren kurumların içinde en etkin rol meslek liselerindedir. Bu kurumlar çağın gerektirdiği teknolojik donanımların yanında iyi birer eğitimci kadrolarına da sahip olmak zorundadır.İligili araştırmalar öğretmenlerin istenmeyen davranışların yönetiminde, akademik davranışların yönetminden daha fazla zaman ayırığını, disiplin problemlerinden dolayı stres yaşadıklarını göstermekte ve öğretmenlerin pratik uygulamalara ihtiyaçları olduğu vurgulanarak, hizmetiçi eğitim verilmesi öngörülmektedir.Bu araştırmada meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin disiplin anlayışları ve disiplin uygulamaları araştırılmaya çalışılmıştır.Yapılan bu araştırma için saha araştırmasına geçilmeden önce, literatür taraması ile disiplin ve sınıf yönetimi kavramı, okullardaki disiplin problemlerinin kaynağı ve bu disiplin problemlerine karşı kullanılan yöntemlerin neler olduğu araştırılmıştır.Hazırlanan anket sorularıyla öğretmenlerin, hangi davranışları disiplinsizlik olarak gördükleri,ve bu disiplinsizlere karşı kullandıkları yöntemler araştırılmıştır. Anketler İstanbulAnadolu yakasındaki 6 adet meslek lisesindeki 220 öğretmen üzerinde uygulandıktan sonra, elde edilen veriler önce Excel ortamına yüklenip, sonra SPSS programıyla analiz edilmiştir.Ulaşılan bulgular, tartışmalar kısmında yorumlanmış, öğretmenlerin olumsuz öğrenci davranışlarıyla ilgili neler yapmaları gerektiğine dair önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The previous century had witnessed important technological developments. These developments haven?t decreased the human factor in industry but made it more effective. Because, in this century, humanbeing must equip himself with the information equipment as the era involves so that one can be successful. Being individuals who are standing on their own feet and compete is possible by not remaining behind the era.Individuals should have good jobs to success this. The vocational schools have the most effective role to bring up qualified human power in our country. These corporations should have not only technological equipments the era involves but also have good education squads.The concerned researchs show that the teachers spend more time to manage undesirable behaviours than the academical behaviours; they are being stressed because of discipline problems and predict that they are to be given in-service education by emphasizing that they need practical applications.What are tried to be searched in this research are the discipline apprehensions and appliances of vocational school teachers.For this research, before getting through field research, litarature scan, discipline and classroom management concept, the sources of discipline problems and what the methods used against these discipline problems are have been searched.With the survey answers prepared, which behaviours are accepted as a lack of discipline by teachers and the methods used are searched. After these surveys are applied on 220 teachers who are teaching at 6 vocational schools in Asian Side of İstanbul, the data has been loaded into Excel and then analyzed by SPSS programme.The results are discussed in discussion part and suggestions to the teachers about what they should do with negative student behaviours are given.