T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin içeriğini öğretme stratejileri
The teaching strategies of contents of Turkish republic revolution history and Kemalism lesson
- Tez No: 234832
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, ortaöğretimde görev yapan tarih öğretmenlerinin görüşlerine göre Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinin içeriğini öğretme stratejilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır.Bilgi toplama aracı olarak anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler İstanbul ili; Bahçelievler, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Güngören, Fatih, Zeytinburnu ilçelerindeki liselerde görev yapan 150 tarih öğretmenine tesadüfi örneklem yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışma 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında uygulanmıştır.Bu çalışma yedi bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm giriştir. Bu bölümde araştırmanın problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, denenceler, sayıltılar, araştırmanın amacı, sınırlılıkları yer almaktadır. İkinci bölüm ilgili kaynaklar bölümüdür. Bu bölümde T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersinin içeriğini öğretme stratejilerine yönelik bugüne kadar hazırlanmış yerli ve yabancı araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm yöntem bölümüdür.Metodoloji bölümünde araştırmanın yöntemi, evreni ve örneklemi verilmiştir. Dördüncü bölüm Bulgular ve Yorumlar bölümüdür. Bu bölümde araştırma sonucunda toplanan anketlerin SPSS programında işleme konulduktan sonra ortaya çıkan değerlere ait oluşturulan tabloların istatistiki değerlendirmeleri ve yorumları verilmiştir. Beşinci bölüm Sonuçlar bölümüdür. Bu bölümde dördüncü bölümde yazılan değerlendirmelere ve araştırmamın alt problemlerine göre sonuçlar verilmiştir. Altıncı bölüm Tartışmalar bölümüdür. Tartışmalar bölümünde, araştırmadan çıkan sonuçların neden ve nasıl oluştukları hakkında yorumlar yapılmıştır. Yedinci bölüm Öneriler bölümüdür. Bu bölümde araştırmada ve araştırma sonucunda bulunan eksikliklerin düzeltilebilmesi için neler yapılabileceği hakkında öneriler verilmiştir.Araştırmanın en önemli sonucu araştırmaya katılan öğretmenlerin öğrenme stratejililerini kullanmada eksikliklerinin olduğu gerçeğidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the teaching strategies of contents of Turkish Republic Revolution History and Kemalism lesson according to the history teachers who work in secondary education.The questionnaires had been prepared to collect data. The questionnaires had been put into practice with the teachers who work in secondary schools in the Coincidental Modelling Approach in Bahçelievler,Gaziosmanpaşa, Eyüp, Güngören, Fatih, Zeytinburnu Districts of İstanbul. This study was put into practice in 2007-2008 Education Year.This study includes 7 parts. The first part is Introduction. In this part, there are problem situation, problem sentence, lower problems, hypothesises, hypothesis, the aim of the research, limited holder of the research.The second part is the part of related sources. In this part, native and foreign researches which have been made about the teaching strategies of content of Turkish Republic Revolution History and Kemalism till now have taken place. The third part is method part. In methodology part, the method, universe and sapmle of the research are given. The fourth part is the findings and comments part. In this part, it is given statistical evaluations and comments of formed tables about merits came out after collected questionnaires processed in SPSS programme at the end of the research. The fifth part is conclusions part. In this part, it is given conclusions according to the comments which are written in the fourth part and the lower problems of my research. The sixth part is discussions part. In discussions part, it was made comments about why and how came out the conclusions found out after the reasearch. The seventh part is the suggestions part. In this part, it is given suggestions about what could be done to correct the deficiencies found in the research and at the end of the research.The most important conclusion of the research is the reality of the teachers who took place in the research are lack in using of teaching strategies.