Afgan modernleşmesin'de Mahmut Tarzi'nin rolü ve Türkiye ile ilişkisi
Mahmut Tarzi's role in Afghan modernization, and its relation with Turkey
  1. Tez No: 234843
  2. Yazar: HUMAYUN HAKBİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Religion, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Afganistan Türkiye ilişkilerinin temeli çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bu ilişki ağını oluşturan öğeler araştırıldığı zaman bunların en önemlilerinden biri Mahmut Tarzidir.Bu çalışmamızda Afgan modernleşmesinde Mahmut Terzi'nin rolü, yaptığı reform hareketleri ve Türkiye ile ilişkisinden bahsetmekle birlikte Mahmut Tarzinin Afgan Tarihinde anti-emperyalist bir aydın, düşünür ve bir siyasetçi olduğu ele alınarak anlatılmaya çalışılmıştır.Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerini yaşadığı bir dönemde işgal altındaki Afgan halkı için özgürlük mücadelesi veren bir aydın olan Tarzi, Türkiye'ye sığınmakta, Afganistanla ilgili hedeflerini, projelerini, düşüncelerini bu topraklar üzerinden devşirmektedir. O'nun özgürlük, bağımsızlık, geri kalmışlık, kalkınmışlık, Eğitim-Öğretim, kadın hakları vs. gibi modernleşmeci düşüncelerini önce Şam'da sonra da İstanbul'da kaldığı dönemlerde seçmelerinin telif ve tercümelerini Osmanlı/Türkiye topraklarında yapmış ve nihayet ailesi ve çocuklarıyla ömrünün son zamanlarını İstanbul'da geçirmiştir.Genel tarihsel Afganistan-Türkiye ilişkileri bir yana araştırmamız, Afganistan-Türkiye ilişkileri bağlamında Mahmut Tarzi'nin hayatı, çalışmaları görüş ve düşünceleriyle sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The relations between Turkey and Afghanistan dates back to old times. When the factors that form these relations are researched, one of the most important is Mahmut Tarzi.The aim of this study is to explain his role, reforms he made and his relations with Turkey; and to depict him as an anti-imperialist wiseman, a thinker and a politician in Afghan history.While Ottoman was in its last periods, Tarzi, who was struggling for the liberty of Afghans, was living in Turkey, and he was trying to accomplish his deeds here. He finally spent the last days of his life in İstanbul with his family and children while his Works about freedom, independence, civilization, educaiton or women rights were being translated in İstanbul and Damascus.Our research is limited with Mahmut Tarzi?s life, Works and opinions in terms of general historical Afghan-Turkey relations.