Özel sektör kuruluşlarının sosyal sorumluluk kavramına yaklaşımı: Konya örneği
The approach of private sector organizations to social responsibility in Konya
- Tez No: 234847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezi, sosyal sorumluluk kavramı, işletmelerde sosyal sorumluluk sosyal sorumluluğun tarihçesi, işletmelerin sosyal sorumluluk faaliyeti gösterdiği alanlar gibi konuları ele almaktadır. Bu çerçevede özel sektör kuruluşlarının sosyal sorumluluk kavramına olan yaklaşımlarını gözlemlemek üzere, konu Konya'da faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları açısından ele alınmıştır.Çalışmanın ilk bölümü teorik kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde kavramsal olarak sosyal sorumluluk incelenirken; ikinci bölümde işletmelerde sosyal sorumluluk alanları, üçüncü bölümde ise Konya'daki özel sektör kuruluşlarının sosyal sorumluluk kavramına olan yaklaşımlarını kavramak üzere anket çalışması yapılmış ve ilgili bölümde bu çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the concept of social responsibility, social responsibility of organizations, history of social responsibility and other related topics. In order to observe the approach of the organizations to the concept of social responsibility, some of the private sector organizations in Konya are examined.The first part of the thesis consists of the theoric part. In the second part the domains of social responsibility is taken part. In the third and the last part, The concept of social responsibility is examined and in order to understand the approach of private sector organizations to social responsibility in Konya, a questionnaire is done and the results take part in this part.