Konya Vilayet gazetesi
Konya Province newspaper
- Tez No: 234857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Vilâyet gazeteleri yayınlandıkları ilin ilk gazeteleri olmuş ve yayınlandıkları ilde halkın fikrî seviyesinin gelişmesi ve her türlü medeni gelişmeden haberdar edilmesi ve eğitim görevini yerine getirmişlerdir. Araştırmanın konusu olan Konya Vilâyet Gazetesi çok uzun soluklu bir geçmişe sahiptir (1869-1932). Konya'da yerel gazeteciliği, uzun süre tek başına Konya Vilâyet Gazetesi temsil etmiştir. Araştırmada; Osmanlı Devletinde ilk basın faaliyetleri, ilk gazeteler ve Osmanlı Devleti'nde çıkan vilâyet gazeteleri ve özelliklerine değinilmesinin ardından birinci bölümde Konya Vilâyet Gazetesi'nin kimlik bilgileri ve teknik yönü, ikinci bölümde gazetenin çıkış amacı ve yayın politikası, son bölümde ise Konya Vilâyet Gazetesi'nde yayınlanan haberler değerlendirilmiş ve Konya'nın sosyo-kültürel yaşamına, gazetenin katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Province newspapers were the first newspaper in the province they were published and fulfilled the mission to develop the ideological level of community, inform people about any recent development and educate them. Konya Province Newspaper, the subject of this study, has also a long past (1869-1932). Konya Province Newspaper, had been the only representative of local media in Konya for a long time. In this study, after touching on the first media activities, first newspapers and Province Newspapers and their features in Ottoman State, in first section Identification and technical features of Konya Province Newspaper, in second section the mission of this publication and publication policy and in last section the news published in Konya Province Newspaper is evaluated and any possible contributions to Konya?s socio-cultural life of Konya is examined.