Markaların spor sponsorluğu uygulamaları: Ülker örneği
Sport sponsorshıp applıcatıons of the brands: The example of Ulker
- Tez No: 234859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASRET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İletişim alanında maliyetlerin gittikçe artması, çok sayıda tercih imkanı nedeniyle izlenme oranlarında düşüşlerin olması ve hükümetler tarafından konulan çeşitli kısıtlamalar geleneksel reklamcılık anlayışında değişimler meydana getirmiştir. İşletmeler, potansiyel ve hedef tüketicileri ile iletişim kurma stratejilerinde yeni arayışlara yönelmiştir. Bu arayışlar, pazarlama iletişimi alanında yeni bir takım stratejileri işletmeler için vazgeçilmez duruma getirmiştir. Bu anlamda, sponsorluk da yeni bir pazarlama ve iletişim kanalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sponsorlukta, sponsor olan ticari başarısı için kısa veya uzun vadeli katkılar beklemektedir. Sponsorluk; imaj yaratmak, satış gerçekleştirmek veya birçok amaca ulaşmak için yapılan bir iştir. Bu bakımdan özellikle son dönemlerde spor sponsorluğu dünya üzerinde olduğu kadar ülkemizde de fazlaca rağbet görmektedir. Spor dünyası, doğası itibariyle geniş kitleleri peşinden sürükleyen bir alandır. Markaların temel amaçlarından birinin kendilerini geniş kitlelere tanıtmak olduğunu düşünürsek, spor ve marka imajı ilişkisinin ne denli güçlü bir zemine oturduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır.Bu çalışmada markaların yapmış oldukları sponsorlukların marka farkındalığı ve marka bilinirliği yaratmak, rakiplerine göre farklılaşmak, hedef kitleyle duygusal bir bağ kurmak noktasında etkili olan temel faktörlerin ve belirleyicilerin neler olduğu, Ülker Şirketler Topluluğu'nun yapmış olduğu sponsorluklar da ayrıntılı olarak incelenerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
By increasing costs of communication, decreasing ratings because of many kinds of possible available alternatives and the different kinds of limitations which is determining by governments, have changed the ordinary advertising.Companies have tried to find the new communication strategies to connect with the potential and the target consumers.These kind of new ways made indispensable new several strategies for marketing communication sector.By this way we are facing to sponsorship as a new marketing and communicating way.Sponsor company expects, incomes for short and middle time period in sponsorship.Sponsorship is a way which you can use to create a new image, to sell goods and to reach to the several targets.By the way sport sponsorship is so popular in our country as the whole world especially for last years.Sport world trails huge quantity of people because of its nature.To consider the one of the brands?s fundamental aim is to meet to huge quantity of peoples, it is so obvious to see that sport and the brand image have what a strong relation between themselves.In this work, awareness of brand of the sponsorships of the brands , and creating an attention and getting difference than the rivals, to detect the ways which are effective to create a sensitive link with the target mass, have been found and investigated with details by the works of Ulker Companies Group.