Değişen Avrasya jeopolitiğinde Karadeniz'in yeri:Aktörler, politikalar süreçler
The importance of the Black Sea region in the changing geopolitics of Eurasia: Actors, policies and processes
  1. Tez No: 234860
  2. Yazar: İSMAİL SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Soğuk Savaş sonrasında, Sovyetler Birliği'nin sancılı bir şekilde dağılması ile birlikte Karadeniz'in jeopolitiği değişmeye ve uluslararası ekonomi, enerji güvenliği ve politik açıdan önemi artmaya başladı. Karadeniz'in konumunun içerdiği stratejik ve politik özellikleri, meydana gelen gelişmeler ve oluşumlarla birleşince coğrafyanın politika üzerindeki etkisi bir kez daha ortaya çıktı. Jeopolitik, günümüzdeki ve gelecekteki güç ve hedef ilişkilerini fiziki ve siyasal coğrafyayı esas alarak inceler. Karadeniz enerji üreten ülkelerle enerji tüketen ülkeleri birleştiren çok önemli bir kavşak noktasında bulunmaktadır. Avrupa'yı Kafkaslar, Hazar, Orta Asya ve Ortadoğu'ya bağlayarak jeopolitik denklem üzerindeki önemini gösteriyor
Özet (Çeviri)
In the post-cold war era, with the collapse of the Soviet Union geopolitical situation of the Black Sea began changing and it gained critical importance in terms of international economy, politics and energy security. Political developments and events also highlighted strategical and political aspects of the Black Sea. Thus the aim of this study is to examine the changing geopolitics of the Black Sea region in the light of the traditional and modern geopolitical theories in the international relations.