Spor endüstrisinde kadın futbolu ve sponsorluk uygulamaları: Visa örneği
Women's football and sponsorship applications in sport industry: The case of Visa
- Tez No: 696843
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Spor endüstrisi içerisinde futbol önemli ölçüde yer bulmaktadır. Futbol denildiği zaman birçok insanın aklına ilk olarak erkek futbolu gelmektedir. Fakat bu algı, kadın futbolunun etki alanını arttırmasıyla birlikte değişme göstermeye başlamıştır. Bu değişimin gelişerek ilerlemesi için sponsorluk kavramı içerisinde spor sponsorluğu önemli rol oynamaktadır. Bu araştırmada, kadın futbolunun gelişimi ve kadın futbolunun gündemde olabilmesi için sponsorluğun önemi ve etkisi üzerinde durularak kadın futboluna katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Araştırma için literatür taraması yapılarak, spor sponsorluğuna katkı veren markalardan Visa'nın sponsorluk, pazarlama ve halkla ilişkiler alanlarında çalışan yetkilileri ile görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucunda, Visa'nın sponsor olma sebepleri, sponsorlukların kadın futboluna ve kadın futbolculara etkisi, sponsorluğun kadın futbolu görünürlüğüne etkisi, sponsor olmanın markalara ve kadın futboluna sağladığı diğer katkılar üzerinde durulmuştur. Kadın futbolunun gelişmesi için daha fazla markanın sponsorluk yapmasının sağlayacağı faydalar ve kadın futbolunun gelişimi için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Football has an important place in the sports industry. In general, many people think that it is all about men's game. However, this perception began to change as women's game increased its sphere of influence. Sponsorship plays a key role in the concept of sports sponsorship in the development of this change. The aim of this study is to contribute to women's football by emphasizing the importance and effect of sponsorship for the development of female football. For this research, a literature review was conducted and interviews were held with representatives of Visa, one of the brands that contribute to sports sponsorship, working in the fields of sponsorship, marketing and public relations. As a result of these interviews, the reasons for Visa's sponsorship, the effect of sponsorship on female football and female players, the effect of sponsorship on the visibility of women's football and other contributions of sponsorship to brands and women's football were discussed. Several recommendations were made on the benefits of sponsorship of more brands for the development of women's football and what should be done for the development of the women's football.