Teaching advanced learners reading through the use of nontechnical media materials
İleri düzey İngilizce öğrencilerine teknik olmayan medya materyalleri kullanımı yoluyla okumayı öğretme
- Tez No: 234892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde birçok yabancı dil öğretmeni ya da okutmanı İngilizce dersinin sadece ders kitaplarına dayandırılamayacağını düşünmektedir. Öğretim konusunda başarılı olmak isteyen her İngilizce öğretmeni ilave materyal kullanımını yadsımamalıdır. Yabancı dilde okuma öğretirken, bütün öğrencilerin özgün metinlere yorum yapma ve bu metinleri kavrama yetisi kazanması gerektiğini bilmek önemlidir. Bu yetiyi kazanabilmek için, okuma ileri düzey öğrenciler için çok önemli olan medya materyalleriyle çalışılmalıdır.Çalışmamızda dört beceriden birini inceledik. Okumayı ve tanımını ele aldık. Birinci bölümde çalışmanın temeli kısaca verildi. Çalışmanın amacı,problemi, sınırlamalar ve metod detaylı bir şekilde anlatıldı. İkinci bölüm teori kısmıdır. Bu bölümde, okumanın tanımı, nasıl ve niçin öğretildiği de anlatıldı. Daha sonra yabancı dil öğrencisi analiz edildi. Özellikle ileri düzey İngilizce öğrencileri üzerinde duruldu. Okuma metni çeşitleri açıklandı ve materyal kullanımı vurgulandı. Bölümün sonlarına doğru, asıl konu olan ileri düzey İngilizce öğrencilerine teknik olmayan medya materyalleri yoluyla okumayı öğretme açıklandı. Üçüncü bölümde uygulama metodu, analizi ve bilgi toplanması hakkında bildi verildi. Son bölümde ise varılan sonuç açıklandı ve İngilizce öğretmenleri için önerilerde bulunuldu.Bu çalışma, yabancı dilde okuma öğretiminin önemini ve bu konuda teknik olmayan medya materyallerinin vazgeçilmez yerini açıklamaya çalışan bir belge olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Today, many English teachers or instructors think that teaching a foreign language cannot be based on just lesson books. All teachers who want to succed in teaching should recognize that extra material usage is necessary. While teaching reading, it is important to know that all the learners have to gain the ability to comprehend any authentic language and comment on authentic passages. In order to have this special ability, reading should be exercised with media materials which is really important for advanced level learners.In our study, we examine one of the four skills. We deal with reading, its definiton. In chapter I, background of the study is briefly given. The purpose of the study, problem, method of the study and limitations are told in detail. Chapter II is the review of literature. In this chapter, definition of reading is given and how and why do we teach reading are explained.Later second language reader is analyzed and one level, advanced level is eloborated on. Types of reading texts are told and material usage is emphasized. Through the end of the chapter, the main subject teaching reading to advanced level students through the use of nontechnical media materials is expressed. In chapter III, method of data collection and analysis is given and at the last chapter the conclusion and suggestions for English teachers are written.This study can be thought as a work trying to explain the importance of teaching reading and indispensable place of nontechnical material usage in teaching reading.