Ceza Muhakemesi Hukukunda tutuklama
Code of Criminal Procedure Law of arrest
  1. Tez No: 234906
  2. Yazar: MEHMET UĞUR HANÇERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ceza muhakemesi işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülüp maddi gerçeğin ortaya çıkarılması ve böylece hem toplumun, hem de suçtan zarar görenlerin tatmin edilmesi Ceza Muhakemesi Hukukunun amacıdır. Bu amaca ulaşmada tutuklama, hiç kuşkusuz Ceza Muhakemesi Hukukunun en önemli tedbirlerinden biridir. Çünkü bu koruma tedbiri kişinin suçluluğu mahkeme kararıyla kesinleşmeden önce uluslararası sözleşmelerle, anayasalarla, kanunlarla teminat altına alınmış olan kişi özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açmaktadır.Kişi özgürlüğü tüm özgürlüklerin temelinde yer alır. Kişilerin fizik veya düşünce özgürlüğünü ifade eder. Yani, kişi keyfi olarak özgürlüğünden yoksun bırakılmamalı ve özgürlüğünü, içinde yaşadığı toplum düzeninde kanunlarla belirlenen sınırlamalar haricinde dileğince kullanabilmelidir. Tutuklama ise, ceza muhakemesinin kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde yürütülerek sonuçlandırılması ve sonuçta verilecek kararın kâğıt üzerinde kalmadan uygulanabilir olması için başvurulan bir koruma tedbiridir. Tutuklamanın ilgası düşüncesi ve çeşitli hukuk sistemlerinde, tutuklamanın yerine geçebilecek tedbirler öngörülmesi; tutuklamanın zorunlu bir yaptırım olarak devam edegelmesini önleyememiştir. Bu noktada kişi hak ve özgürlükleri ile devletin çıkarları çatışabilmektedir. Bu hassas dengenin korunması öncelikle adli kontrol tedbirlerine, en son çare olarak tutuklama yoluna başvurulmasına bağlıdır.Tutuklamada orantılılık son derece önemli olup bu orantıyı sağlayabilmek için tutuklamayı ?daima en son çare olarak? uygulamak ve tutuklamanın amacını gerçekleştirebilecek başka önlemler varsa, bunları tercih etmek gereklidir.Yapılan açıklamalar doğrultusunda, Çalışmamızın konusunu ceza muhakemesi hukukunun en önemli ve ağır tedbiri olan ?tutuklama? kurumu oluşturacaktır. İlk bölümde; ?kişi özgürlüğü ve güvenliği? yanında, ?koruma tedbiri? ve özellikle ?tutuklama? kavramları hakkında genel bilgiler verilecektir. İkinci bölümde; tutuklama tedbirinin sonuçları, bu kararın infazı ve tutuklulukta geçen sürenin yargılama sonunda verilecek cezadan indirimi (mahsubu) konularının üzerinde durulmasının ardından, Üçüncü bölüme geçilerek ?adli kontrol? ve ?haksız tutuklama nedeniyle tazminat? konuları incelenerek çalışmamız sonuçlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In a healthy way of ciminal procedure process be carried out and thus reveal the financial reality of both the society and the people who suffer from the crime to be satisfied is the purpose of the criminal law procedure. To reach this goal,arresting is undoubtedly one of the most important measures. Because this protection measure causes the limitation of the personal freedom which is quaranteed by international conventions,the constution and the law,before the person?s quilt become definite with the court decision.Personal freedom is the origin of all kind of freedoms and it means freedom of thought and physics. That is to say, a person shouldn?t be deprived of freedom arbitrarily and use his freedom in the social order with the exception of restrictions determined by law. That is to say, without interfering with the arrest of criminal procedure will be conducted in a healthy way of applying fort he conclusion and arrest as a result of the decision can be applied without having to apply for is a protection measure. Removing the idea of arrest and in various legal systems and may be used instead of the measures envisaged to be arrested in various legal systems can not prevent the arresting as a continuing compulsory system. In this situation, benefits of states may conflict with the human rights. The protection of this delicate balance, primarily depends on applying to judicial control measures, and applying to the path of arrest as the last remedy.Proportion is extremely important in arresting,and to provide this proportion, applying the arresting as always the last remedy and if there are other measures ta carry out the purposes of arresting, it is necessary to choose them.Made in line with, arresting which is the most important and the most offensive measure of the criminal procedure law, creates the institution.In the first part,it will be given genreal information about personal freedom and security,protection measure and especially arresting concepts. In the second part,it will be standed on the results of measures of arrest,the execution of this decision and the reduction of the period in detention from the end of criminal justice issues. In the third part, our work will result with examining the judicial control and compensation because of unfair arrest issues so our work will be concluded.