İş sağlığı ve güvenlı̇ğı̇ algılarının radyasyona maruz kalma sıklığı kapsamında değerlendı̇rı̇lmesı̇ (Bazı özel sektör çalışanlarına yönelik uygulama)
- Tez No: 692949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Özellikle insan yaşamını doğrudan ilgilendiren inşaat sektörü, diğer kurumlara göre daha çok riskli ve titizlikle çalışılması gereken önemli bir sektördür. Hizmet sektörü çalışanları işveren ve diğer taşeron firma yetkilileri tarafından bazen zorla ağır işlerde çalışmaya maruz bırakılmaktadır. Sektör çalışanlarının ağır ve sağlıksız bir şekilde zor işlere maruz kalmamaları için kurumların gerekli olan güvenlik önlemlerini almaları zorunluluk arz etmektedir. İş sağlığı ve güvenliği yönetmenliklerle hukuki açıdan uluslararası standartlara yükseltilmiş ve hukuki bakımdan bu gelişmenin pratik hayata yansıtılması tam olarak bu zamana kadar gerçekleştirilememiştir. Bu durum diğer tüm çalışanları etkilediği gibi hizmet sektörü çalışanlarını da olumsuz etkilemektedir. Özellikle hizmet sektörü çalışanları arasında, iş kazası oranının yüksek olduğu ve kaza sonucu gerçekleşen ölümlerin olduğu görülmekle birlikte, bu sektör iş yeri ve meslek hastalıklarının çok görüldüğü bir sektör olarak dikkat çekmektedir. Özellikle radyasyona maruz kalan saha çalışanlarının ve işverenlerin sağlık bilinci ve bu konudaki bilgisinin (radyasyon) yeterince olmaması sadece o işyerinde çalışanları değil, toplumun tamamının sağlığını olumsuz etkileme ihtimaline yol açabilecektir. Bu çalışmada farklı sektörlerde çalışanların işe giriş/periyodik muayene formları, Kişisel Verilerin Korunması kanunu gereği çalışanların izinleri alınarak incelenmiş ve özellikle radyolojik analizler kısmı göz önüne alınarak özel sektör çalışanlarının radyasyona maruz kalma sıklıkları ve iş sağlığı ve güveliği bilinci incelenmesi planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümde, iş sağlığı ve güvenliğinde genel kavramlar (Sağlık, hastalık, vs.) verilmiştir. İkinci bölümde tarafların hak ve yükümlülükleri ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen işçi veya işverenin karşılaşabileceği hukuki yaptırımlar başlıklı konulara ayrıntılı bir şekilde değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü radyasyon ve radyoaktivite konularını kapsamaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümü; araştırmanın sorunsalı, amacı, araştırma yöntemi, bulgular, sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and occupational diseases continue to be an important problem in the world and in Turkey. Especially, the construction sector, which directly concerns human life, is an important sector that is more risky than other institutions and needs to be worked on meticulously. Service sector employees are sometimes forcibly subjected to hard work by the employer and other subcontractor officials. Institutions are obliged to take the necessary safety precautions in order to prevent the sector employees from being exposed to heavy and unhealthy hard work. Occupational health and safety have been raised to international standards legally with regulations but this development has not been fully reflected in practical life until now. This situation affects the service sector employees negatively as it affects all other employees. It draws attention as a sector in which workplace and occupational diseases are prevalent, although it is observed that there is a high rate of occupational accidents and deaths as a result of accidents, especially among service sector employees. In particular the lack of health awareness and knowledge about the radiation of employers and field workers who are exposed to radiation may lead to the possibility of adversely affecting the health of not only the employees in that workplace but also the whole society In this study, recruitment / periodic examination forms of employees in different sectors were examined by obtaining the permissions of employees in accordance with the Law on Protection of Personal Data, and it was planned to examine the frequency of exposure to radiation and occupational health and safety awareness of private sector employees, especially considering the radiological analysis part. In the first part of the study, general concepts (health, disease, etc.) in occupational health and safety are given. In the second chapter, the legal sanctions that an employee or employer who does not fulfill the rights and obligations and obligations of the parties are discussed in detail. The third part of the study covers radiation and radioactivity issues. The fourth part of the study consists of the problem of research, purpose, research method, findings, conclusions, and suggestions.