İcra İflas Hukukunda icra inkar tazminatı
Execution denial indemnity in the execution and Bankrupt Law
- Tez No: 234962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Alacak ve borç ilişkisinde beklenen, borçlunun borcunu kendi isteği ile yerine getirmesidir. Ancak her toplumda borcunu yerine getirmekten kaçınan borçlular bulunacaktır. Bu gerçek karsısında, alacaklının hakkına kavuşması meselesi kendiliğinden hukuki boyut kazanmaktadır. Çalışmamızda alacağını tahsil amacıyla icra takibine başlayan alacaklının alacağına geç kavuşmasını önlemek amacıyla İcra ve İflas Kanunun çeşitli maddelerinde yer verilen icra inkar tazminatı tüm yönleriyle değerlendirilmiştir.Dört paragraftan oluşan çalışmamızın birinci paragrafında icra inkar tazminatı kavramı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu paragrafta, icra inkar tazminatının tarihçesi hakkında bilgi verildikten sonra, tanımı yapılmış ve icra inkar tazminatının amacı belirlenmiştir. Bu paragrafta son olarak icra inkar tazminatının hukuki niteliği değerlendirilmiştir.Çalışmanın ikinci paragrafında, İcra ve İflas Kanununda öngörülen tazminatların nitelikleri ile icra inkar tazminatı olarak isimlendirilip isimlendirilmeyecekleri de değerlendirilmek suretiyle icra inkar tazminatına hükmedilmesinin şartları incelenmiştir.Üçüncü paragrafta, mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde icra inkar tazminatının miktarının nasıl tespit olunacağı ayrıca günümüz ekonomik koşulları gözetildiğinde kanunda öngörülen icra inkar tazminatının alt sınırının yüksek olup olmadığı meselesi değerlendirilmiş ve davaya son veren usulü işlemler ile davanın konusuz kalması halinde icra inkar tazminatına hükmedilip hükmedilmeyeceği değerlendirilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise İcra ve İflas Kanunun çeşitli maddelerinde, borçlu yararına hükmedilmesi öngörülen tazminatın hangi hallerde hükmedileceği değerlendirildikten sonra, borçlu yararına hükmedilen tazminatın icra inkar tazminatı olarak kabul edilip edilmeyeceği meselesi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
What is expected in a credit-obligation relationship is that the debtor fulfill his obligation of his own accord. However, in every community there will be such debtors, who refuse to fulfill his obligations. In this case, the matter for the creditor to attain his rights gains automatically a legal dimension. In this work, the various articles in the Execution and Bankruptcy Law regarding all aspects of execution denial indemnity are to be reviewed to prevent the creditor, who has already started enforcement proceedings, from late acquisition of his receivables.In the first paragraph of the work, which consists of four paragraphs, general information about the execution denial indemnity has been given. In this paragraph, after providing information about the history of execution denial indemnity, its definition is made and the purpose of execution denial indemnity is determined. Finally, in this paragraph, the legal feature of execution denial indemnity is evaluated.In the second paragraph, the terms to adjudge an execution denial indemnity are examined through the evaluation about whether the properties of anticipated indemnity in the Enforcement and Bankruptcy Law is denominated as execution denial indemnity or not.In the third paragraph, according to the current legal arrangements, the elaboration regarding how to determine the amount of execution denial indemnity and whether the execution denial indemnity?s lower limit is high or low considering the current economic conditions the situation is carried out, and the procedures to call off the case and the matter regarding whether to adjudge or not to execution denial indemnity if the case remains without subject are also evaluated.In the final part of the study, in various articles in the Execution and Bankruptcy Law, upon elaboration about in which cases the indemnity envisaged to be adjudged in favor of the debtor is made, the matter about whether the indemnity adjudged in favor of the debtor could be determined as execution denial indemnity or not is clarified.