How to develop oral fluency, some misapplications which obstruct oral fluency and evaluation of techniques by the students
Konuşmada akıcılık nasıl gelıştırılır, konuşmada akıcılığı engelleyen bazı yanlış uygulamalar ve teknıklerın öğrencılerce değerlendırılmesı
- Tez No: 234961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde herkes öğrenim hayatının bütün kademelerinde yabancı dil dersi almasına rağmen birçok kişinin paylaştığı ortak sorun, öğrenilen yabancı dilin konuşulamamasıdır. Bu konuda bir yabancı dil sınıfında yapılması gerekenler, karşılaşılan güçlükler ve uygulamada yapılan hatalar, bu çalışmanın esasını teşkil etmektedir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm konunun önemi, hipotez, çalışmanın amacı ve çalışmanın yöntemi, varsayımlar, sınırlılıklar ile alakalı bilgiler içermektedir.İkinci bölümde konu ile alakalı detaylı bir literatür taraması yer almaktadır. Bu bölüm konu ile alakalı uzmanların görüşlerini ve günümüzde dil öğretiminde kullanılan strateji ve yöntemleri ele almaktadır.Üçüncü bölüm, İngilizce öğretiminde yanlış kullanılan veya kullanılmayan bazı stratejiler ve bu stratejilerin nitelikleri, doğru kullanımları ile alakalı bilgileri kapsar.Dördüncü bölüm tez yazarının görev yapmakta olduğu Karaman Anadolu Öğretmen Lisesi 9. sınıf öğrencilerine konu ile alakalı olarak hazırlanan ölçme araçları yardımıyla yapılan anketler ve bu anketlerin sonuçlarını içermektedir.Beşinci ve son bölümde ise elde edilen veriler ışığında değerlendirme yapılmakta, yabancı dil öğretimi konusunda bireylere ve kurumlara tavsiyelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign language courses are compulsory in all stages of education life in Turkey for a long time. However, a common problem shared by many people is the inability to speak the foreign language being learnt. What to do in a language classroom in teaching speaking, problems faced and misapplications are the essentials of this study. This thesis consists of five chapters.First chapter involves information about the importance of the subject, hypothesis, goal and type of the study, assumptions and limitations.Second chapter includes a comprehensive literature scan related to the subject. Views and opinions of some experts and methodologist about developing oral fluency and strategies and methods in use today are introduced in this chapter.Third chapter deals with some misapplied or misused strategies to develop fluency and the correct use and qualities of them with some examples.Fourth chapter includes the application and results of two questionnaires prepared as the measuring devices on the students at 9th grade in Karaman Anadolu Öğretmen Lisesi, where the writer of this thesis is actually a teacher of English.In the fifth (last) chapter there are some evaluations and discussions with the help of the data collected through the questionnaires and some suggestions for individuals and institutions related to foreign language teaching.