I. ve II. Dönem TBMM Çorum milletvekilleri (biyografi ve faaliyetleri)
I. and II. Term Parliament Deputies Çorum (biography and measures)
  1. Tez No: 234970
  2. Yazar: HATİCE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisi, I. Dünya Savaşı'nın ardından Anadolu'nun işgal edilmesiyle birlikte başlayan Milli Mücadele dönemin de kurulmuştu. Anadolu'nun her yerinden gelen halkın seçtiği milletvekillerinden meydana gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Çorum'da altı milletvekili ile temsil edilmişti.1920?1923 yılları arasında görev yapan I. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Çorum ili milletvekilleri; Ferit, Sıddık, Haşim, Fuat, Dursun ve Osmanlı Mebusan Meclisi'nden gelerek meclise katılan İsmet Bey'di.1923?1927 yılları arasında faaliyet gösteren II. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi için yapılan seçimlerde Çorum'dan beş milletvekili seçilmişti. Bunlardan İsmet, Ferit, İsmail Kemal, Dr. Mustafa ve Münir Beylerdir. Ferit Bey'in dönem içerisinde vefat etmesi üzerine yapılan ara seçimlerde Ziya Bey meclise dâhil olmuştu.I. ve II. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alan Çorum milletvekilleri mecliste çeşitli konular üzerine yaptıkları konuşmalarla, verdikleri kanun teklifleri ve önergelerle görüşlerini ortaya koymuşlardı. Milletvekillerinin yer aldığı komisyonlar, iştirak ettikleri inceleme heyetleri, üzerlerinde bulundurdukları çeşitli üyelikler, meclis başkanvekilliğinden bakanlık vekilliğine kadar yürüttükleri görevler de bulunmaktaydı.Türkiye Büyük Millet Meclisi,bir taraftan dünya savaşı yaşamış bir coğrafyayı imar etmek, bir taraftan da geri kalmış bir toplumu kalkındırarak medeni değerlerle buluşmasını sağlamak gibi zorlukları biçimlendirmeye uğraşmıştı. Bu uğraş içerisinde, ülkenin birçok bölgesinden gelen milletvekillerinin ortaya koyduğu fedakârlık ve çabalara, Çorum ilini temsil eden milletvekilleri de ellerinden gelen katkıyı yapmışlardı.
Özet (Çeviri)
Turkey Grand National Assembly is established during the National Strife started after World War I, with the occupation of Anatolia. ?Çorum? is represented with six deputies in Turkey Grand National Assembly which is consisted of deputies from all over Anatolia and elected by the public.Deputies of Çorum, worked in the 1st term Turkey Grand National Assembly, between 1920 and 1923 are; Ferit, Sıddık, Haşim, Fuat, Dursun and Mr. İsmet who joined the Assembly from Ottoman National Assembly.In the elections for the 2nd term Turkey Grand National Assembly, worked between 1923 and 1927, five deputies from Çorum are elected. They were; İsmet, Ferit, İsmail Kemal, Dr. Mustafa and Münir. Mr. Ziya joined the assemble after the demise of Mr. Ferit.Çorum deputies had introduced their opinions with their sepeeches, notice of motions and proposals in the 1st and 2nd Term Turkey Grand National Assemblies. Deputies carried out different kinds of duties like; memberberships in various commissions and observation committees, and as a vice chairman of assembly and acting minister.Turkey Grand National Assembly had dealed with the difficulties to reconstruct a geography who lived the world war and on the other side strugulled to develop a backward society to bring it together with civilized values. Within this strove, deputies representing Çorum province had made contributions with other deputies coming from different regions of the country and who had produced efforts and sacrifices.