Use of video in teaching vocabulary to intermediate students
Orta seviyedeki öğrencilere video yoluyla kelime öğretimi
- Tez No: 234971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, kelime öğretiminde video kullanımının etkilerini araştırmaktır. Bu araştırmada, öğrencilere yeni kelimeleri video ortamında sunmanın, onların kelime öğrenme yeterliliklerini geliştirip geliştirmeyeceğinin bulunmasına çalışıldı.Bu çalışma 44 öğrenciyle yürütüldü. Beş adet hedef kelime ünitesi belirlendi. Öğrenciler iki gruba bölündü: Kelimeleri kitaptan çalışan kontrol grubu ve kelimeleri video ile çalışan deney grubu. Her üniteden önce aktivite öncesi testler uygulandı ve öğrencilerin seviyeleri belirlendi. Her ünitenin sonunda da, her iki grupta da aktivite sonrası testler uygulandı.Bu süreçte video grubundaki öğrencilerin derslere karşı çok hevesli olduğu görüldü. Kitap grubunda ise öğrencilerin klasik dersin sıkıcılığından kurtulamadığı görüldü. Sonuç olarak aktivite sonrası testler göstermiştir ki yeni kelimeleri video ortamında öğrenen öğrenciler, bu kelimeleri kitaptan öğrenen emsallerinden daha başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of using video in teaching vocabulary. Within this research, we tried to find out whether we can improve vocabulary learning capacity of the students by presenting them new vocabulary in a video context.We carried out this study over 44 students. Five target units of vocabulary have been chosen. We divided the students into two groups: The control group that studied the vocabulary on course books (GCB: Group of Course Book) and the experiment group that studied the vocabulary through video (GV: Group of Video). Pre ? activity tests have been applied before each unit in both groups and the level of the students has been detected. After each unit, post ? activity tests have been applied in each group.During the process, we saw that GV students were really enthusiastic about vocabulary lessons. In GCB group, students could not get rid of the boredom of a classical lesson. Finally, the results of the post ? activity tests showed us that students who learnt the new vocabulary within a video context were more successful than the students who studied course books.