Dergi haberciliği ve Nokta dergisi
Reporting of magazine and Nokta magazine
  1. Tez No: 234986
  2. Yazar: MEHMET SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDERHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Haber dergileri en temel işlev olarak haber vermeyi amaçlarlar. Bir hafta boyunca gelişen olayları, geçmişleri ve muhtemel gelecekleriyle, en renkli biçimde ele alırlar. Haber kolay okunabilecek kısa fakat ilginç şekilde okurlara sunulur. Haber dergileri, olayları profesyonelce izleyen dergiciler, gazeteciler tarafından çıkarılır, iyi hazırlandıklarında gazetelerin verdiklerine yeni boyutlar eklenir ve günlerce haklarında birçok yazı yayımlanmış karmaşık konular kolayca anlaşılır hale gelir. Haber dergileri güncel gelişmeleri aktarmanın ötesinde, hedef kitlelerin eğilimleri doğrultusunda kendi seçtikleri konularda özel haberler yapıp bunları dosyalar halinde okuyuculara sunarak gündem oluşturmaya yönelirler. Bazı dergiler zaman zaman bu yola başvururken son yıllarda yayımlanan dergilerin çoğu yayın politikalarını gündem oluşturma ve özel haber yayımlama ilkesine göre belirlemektedirler.Nokta dergisi de çeşitli nedenlerle kapanıp, yayımlansa da dergi haberciliğinde büyük başarılara imza atmıştır. Nokta dergisi, bir haftayı özetleyen dergilerden farklı olarak, bir takım sorunları gündeme getirerek bu sorunların tartışılmasını sağlayıp gündem oluşturmuştur. Gerek teknik açıdan, gerekse haber dergisi formuna yaptığı katkılarla bu alanda ilk ve örnek olma şerefine sahip olmuştur. Nokta dergisiyle birlikte dergiler günlük rutin haberleri ve Başkentteki iç politikaya dair gelişmeleri bir tarafa bırakarak kendi haberini kendi üretme ya da haberden konuya atlama sürecine girmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The broadcast ( or news) magazines aim to declare or announce as basic functions.These magazins take in hand or tell about the developing events, the past events or possible events in a lively way. The news is presented in a way that can be read easily, also short and interesting. The broadcast ( or news ) magazines are published by the journalists who follow the events professionaly. When these are prepared well and professionaly, new dimensions fort he news, that are announced by the newspapers, are accompanied and consequently, the complex subjets turn into clear subjects. Beyond announcing the current events, the subjets. Beyond announcing the current events, the broadcast ( or news ) magazines tend to form new a gendas by constituting special news in accordance with the target audience. While some magazines prefer this way, some other magazines, which were published in recent years, determine their policies according to creating agendas ( calendars ) or private broadcasting principles.Although the magazine ? NOKTA? was banned or puslished again because of various reasons, it has really goog accomplishments. Different from the others, which summarize only the news of one week, the magazine ?NOKTA? created the agenda by bringing up the problems and talking about these problems. The magazine ?NOKTA? has the honour of being the first model with its contri butions to form of news magazine and its technical aids.The magazine ?NOKTA? the other magazines have started a process in which they create their own news by passing from news to the subject and they set aside the daily routine news, the developments about the internal politics in the capital city.