Attika ve peloponnessos bölgeleri ciddi stil heykeltraşlığında yüz betimlemeleri
- Tez No: 234985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Kavram itibariyle Attik kırmızı figür vazolarındaki sert üslubu açıklamak için ortaya atılmış olan Ciddi stil, Grek heykel sanatında da kendini göstermektedir. Özellikle dönemin sanatının hâkimiyetini elinde bulunduran Attika ve Peloponnessos bölgesindeki yontma ürünü sayılabilecek buluntular bunu net bir şekilde ortaya koymakla birlikte, bu buluntulardaki yüz betimlemeleri kavramla alakalı tanımı, içeriği, kronolojisi, kendinden önceki ve sonraki dönem ile olan ilişkileri ve dönemin heykel sanatındaki lokalite veya enterneasyonalitesi hakkında, yeni görüşler veya çeşitli problemlerin çözümüne önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Serious style that was suggested as a concept in order to explain the strong genre on Attic red-figure vases also shows itself in Greek statue art. Especially the archaeological findings from Attica and Peloponnessos region, which held the dominance in the art of the period, can be regarded as works of sculpturing presenting this in a clear manner, besides, the face portraits on these findings provide new ideas or significant contributions to the solution of various problems regarding the definition, content and chronology of the concept, the relationship of the concept with the former and subsequent periods and the locality and internationality of the period concerning the statue art.