Bazı killerin astar olarak değerlendirilmesi ve indirgen ortamdaki etkilerinin araştırılması
Using of some clays as slips and researching the artistic effects of them in the reduced fired
  1. Tez No: 234997
  2. Yazar: AZİZE MELEK TOLASA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEZAHİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında; günümüz seramik teknolojisinden yararlanılarak, toprağın doğadan alındığı hali ile astar üretiminde kullanılmasının araştırılması ve bu araştırma sonuçlarının sanatsal seramiğe uygulamasının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçtan yola çıkılarak, Konya yöresinden alınan üç farklı kil üzerinde çalışılmıştır. Killer pişme rengi beyaz olan düşük dereceli döküm çamuru ve kırmızı çamurdan yapılan plakalar üzerine astar şeklinde uygulanmıştır. Killere aynı zamanda %30-60 arasında ergitici (Sülyen ve Boraks) ilave edilerek bir miktar sırsı özellik kazanmaları sağlanmıştır. Astarlanan plakalar elektrikli fırın ortamında pişirilerek gözlenmiş, olumlu sonuç verenlere raku pişirimi ve sagar pişirimi teknikleri uygulanmıştır. Doku ve renk skalasını genişletmek amacıyla killere %1-3 arasında renklendirici oksit ilave edilmiş ve aynı pişirim şartlarında denenmiştir. Kullanılan killerden elde edilen verilerin sanatsal uygulamaları yapılmıştır.Çalışmanın sanatsal uygulama aşamasında biçimsel olarak kutu formundan hareketle yapılan soyutlamalarda, elde edilen renkli astarlarla formlara doku ve renk özellikleri kazandırılmıştır.Yapılan araştırma ve uygulamalar, mevcut bilimsel ve sanatsal kaynaklar ışığında yazılı ve görsel olarak sunulmuştur.Anahtar kelimeler; Kil, Seramik astar, Raku pişirimi, Sagar pişirimi.
Özet (Çeviri)
In this study, we have the aim of examining whether the natural way of soil can be used in slips production with the help of ceramics technology, and whether the result of this study can be applied to artistic ceramics. With the aim in mind, three sort of clay collected from Konya region were studied. They were applied in the way of slips onto the plates made up of low degree red mud and cast mud whose baked color is white. The clays were made to have characteristic by adding % 30-60 melting Cinnabar and Borax. Lined plates were baked in an electrical oven, and for the ones that responded positively, raku and sagar baking techniques were applied. To enlarge color and tissue scales, colorant oxide was added between %1-3 and they were tried in the same baking conditions. The artistic applications of products obtained from the clays were studied.In the abstractions made through box form stylistically in the artistic phase of the study, the forms were made to have tissue and color properties.The surveys and applications in the study are presented written and visual under the light of current scientific and artistic resources.Anahtar kelimeler; Clay, Ceramics, Slips, Raku firing, Sagar firing.