Hilmi Ziya Ülken'de aşk ahlakı ve onun diğer ahlak nazariyelerine yönelttiği eleştiriler
Passion ethic of Hilmi Ziya Ülken and his reiews to other ethic teories
  1. Tez No: 234998
  2. Yazar: MERVE BETÜL TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ülken, ahlakı aşk'a dayandırmaktadır. Ona göre bir eylemin ahlaki olarakadlandırılabilmesi için, hiçbir çıkar gözetilmeksizin, sırf aşk adına yapılmış olmasıgerekir. Ülken'in aşktan maksadı, hiçbir menfaat gözetmeyen, asla nihayete ermeyen,amacı kavuşmak ya da tatmin olmak olmayan, gücünü ruhtan alan sonsuz tutkudur.Eylem ancak böyle bir duygudan neşet ederse ahlaki olmuş olur. Aşk haricindeki tümduyguların bir amacı, ulaşmak istediği bir hedefi vardır. Böyle bir duyguya dayananeylem, bu amaç kendisine sunulduğu anda bitecek, hedefine ulaşır ulaşmaz kuraltanımayan bir aymazlığın içine girecektir ki, böyle bir davranışın ahlaki olarakadlandırılması imkânsızdır. Sadece aşkın hedefi, bizzat kendisidir. Bu nedenle varılanhiçbir nokta onun için bir son değildir. Bu sebepledir ki, aşk ile hareket eden bir insanıoyalamak, yolundan alı koymak imkânsızdır. Ülken toplumsal olarak ahlaki birhamlenin yapılabileceğini ve ahlaki mertebelerden oluşan sosyal bir sisteminkurulabileceğini savunmaktadır. Ona göre kanunlar aşk ahlakına ulaşmış kişilertarafından yapılmalıdır. Ülken, her insanın ahlaken belli bir mertebede olduğunu ve herbir mertebeye yüklenilmesi gereken sorumluluğun da farklı farklı olduğunubelirtmektedir. Bu ahlaki mertebelerin sınırları belirlidir. Ancak bu sınırlar kastsistemindeki gibi aşılamaz yapıda değildir. Kişi kendiyle mücadelesi neticesinde aşkahlakına ulaşarak ?hakiki adam? nitelemesini elde edebilir.
Özet (Çeviri)
Ülken, is based on ethics of passion. He referred to as an action to be moral,mindful no interest, the name of passion must be pure. The purpose of passion of Ülken,no interest promiscuous, never to end, aim to meet or not to be satisfied, the power ofthe spirit of the space is infinite passion. If an action is born from passion it can be inethic. The purpose of all emotions except love, want to reach a goal. Such an emotionbasedaction, it serves their purpose will be over at the time, the target been reached, therules do not recognize the border, will go into that, such a behavior is referred to as themoral is impossible. Passion?s nacre is it?s self. This is why there is not any point to anend for it. We can?t obscrut a person who is moving with passion. Limits of this moralorder is indefinite. However, these limits, such as the caste system structure, are notimpassable. People can achive to passion ethic and so they can be told ?real guy?.