Demokrasi, katılım ve yurttaşlık boyutuyla yeni kamu yönetimi anlayışı: Türkiye örneği
Understanding of new public management with size democracy participation and citizenship: Turkey model
  1. Tez No: 235008
  2. Yazar: ARİF OLTULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünyada 1970'li yıllar mali krizlerin yaşandığı, ekonomide ve kamu yönetiminde sorunların gittikçe arttığı, hemen her alanda ve özellikle kamu yönetimi alanında büyük değişimlerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Bu değişim süreci içerisinde yeni değişim dinamikleri karşısında devletin rolü de değişmektedir. Geleneksel kamu yönetiminin statükocu ve muhafazakâr anlayışı yerini yeni yönetim tekniklerinin uygulandığı, katılımın etkin olduğu, işletme yönetiminin benimsediği birtakım prensipleri uygulayan Yeni Yönetim Anlayışına bırakmıştır. 1980 sonrası gündeme gelen Yeni Kamu Yönetimi (YKY) anlayışı müşteri-vatandaş odaklı, pasif vatandaş yerine aktif vatandaşı koyan bir düşünce yapısını benimsemiştir. Bu çerçevede vatandaşı ve sivil toplum örgütlerini daha etkin hale gelmelerini ve yönetimde söz sahibi olmalarını amaçlamaktadır.Bu çalışmada kamu yönetiminde 1970'li yıllardan itibaren görülen değişimin bir sonucu olarak ortaya çıkan Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı ve bu anlayışın demokrasiyle olan bağı geniş bir perspektifte incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken demokrasi, yurttaşlık, yönetişim, iyi yönetişim ve yerel demokrasi kavramlarından yararlanılmıştır. Aynı zamanda Yeni Kamu Yönetimi ile demokrasi ilişkisine getirilen eleştirilere de yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Yeni Kamu Yönetimi Anlayışının Türk kamu yönetiminde yansıması olan Kamu YönetimiTemel Kanun Tasarısı ve diğer reformların Türk kamu yönetiminde uygulanabilirliği analize dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
1970s were decade of financial crisises, increasing diffuculties in economy and public management, big changes in every field especially in the field of public management. In this process of chance, in the face of new Dynamics of change, the functions of the state were changing as well. Pro-status quo and conservative mentality of conventional public management gave place to understanding of New Public Management which performed new management techniques, attached importance to participation and executed some principles embraced by business management. The understanding of New Public Management (NPM) which came into question after 1980, adopted a customer-citizen centered frame of mind that replaced passive citizen with the active one. At this point, NPM aimed at making citizens and civil society organizations more effective and participant in management issues.In this work, New Public Management which emerged as a result of the change seen beginning from 1970s and the ties of this understanding with democracy were analysed with a wide perspective. While performing this analysis, the concepts of democracy, citizenship, governance, good governance and local democracy were taken advantage of. At the same time, the critiques of the connection between New Public Management and democracy were touched upon. In the last chapter of the work, draft of law of public management which is a reflection of New Public Management and other reforms to Turkish public management and its practicality were analysed.