Anadili Türkçe olan ve anadili Türkçe olmayan 4-7 yaş (iki dilli) çocukların dil düzeylerine etki eden faktörlerin incelenmesi
The examination of the factors which affect the language development of children at the age of 4?7 whose native language Turkish and native language not Turkish (bilingual)
- Tez No: 235007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmaya ana dili Türkçe olan ve ana dili Türkçe olmayan (iki dilli) 4?7 yaş çocukların dil gelişim düzeylerine uyruk, cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik düzey, kardeş sayısı, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, annenin Türkiye'de bulunma süresi, babanın Türkiye'de bulunma süresi, çocukların anaokuluna devam etme süreleri faktörlerinin dil gelişim düzeylerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır.Araştırmanın genel evreni; 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Didim ve Kuşadası ilçelerinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden ana dili Türkçe olmayan (iki dilli) 4-7 yaş çocukların tamamına ulaşılmaya çalışılmış, ulaşılan 59 iki dilli çocuklarla aynı demografik özellikleri taşıyan 59 adet tek dilli olup araştırmaya alınan çocuklardan oluşmaktadır.Araştırmada çocukların ve ailelerinin niteliklerini saptamak amacıyla; kişisel bilgi formu, çocukların sözcük hazinesi ve alıcı dil gelişimlerini belirlemek amacıyla ?Peabody Resim Kelime Testi? (PRKT), ?Descoeudres Lügatçe Testi? (DLT) ve çocukların dil yeteneği ve kelime hazinesinin zenginliğini ölçmek için hazırlanmış olan ve Davaslıgil (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan ?Limbosh ve Wolf'un Lügatçe ve Dil Testi? kullanılmıştır.Araştırma testleri her çocuğa bireysel olarak bizzat araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Okulöncesi eğitim kurumuna devam eden ana dili Türkçe olan ve ana dili Türkçe olmayan (iki dilli) 4?7 yaş arası çocuklara uygulanmadan bir gün önce araştırmacı çocukların kendine alışması için onlarla serbest zaman etkinliklerine ve oyunlara katılmıştır. Araştırmacı uygulamadan önce öğretmenlerle görüşülerek ve uygun görülen yerde çocuk ve (araştırmacı bir odada yalnız olmak kaydıyla) sırayla tüm Dil Testleri uygulanmıştır. Her ölçek arasında 10-15 dakikalık molalar verilerek çocukların sıkılmaması sağlanmıştırAraştırmaya katılan öğrencilere uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler kodlanarak bilgisayara yüklenmiş ve bu veriler SPSS 12.0 for WINDOWS istatistik paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Çalışma evrenine katılan çocukların demografik bilgileri n ve yüzde değerleri hesaplanarak tablo halinde verilmiştir.İkili değişkenlerin etkilerinin hesaplanmasında, t testi uygulanırken, diğer faktörler için (üç ve daha fazla) ise Varyans analizi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki ilişkinin kaynağının tespiti için ise Tukey HSD ve LSD Testi yapılmıştır. İstatiksel karşılaştırmalarda anlamlılık düzeyi. 0.05 olarak kabul edilmiştir.Descoeudres'in Tamamlama İtemi ise çocuklara araştırmacı tarafından bireysel olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler betimsel tablolar halinde sunulmuş ve çapraz tablolarda gözlenen frekans ve yüzde değerleri üzerinden yorumlamalar yapılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir:1.Araştırmaya katılan ana dili Türkçe olan ve ana dili Türkçe olmayan (iki dilli) 4?7 yaş çocukların dil gelişim düzeylerine uyruk faktörünün etkili olduğu,2.Araştırmaya katılan iki dilli çocukların Peabody Resim Kelime Testinde, Descoeudres Tamamlama İteminde, Resimleri İsimlendirme ve Resimleri İşlevlerine Göre Tanımlama Testlerinde cinsiyetin çocukların dil gelişim düzeylerine etkisi karşılaştırıldığında p>0.05 olarak bulunmuş ve etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nationality, sexuality, age, the economic condition of the family, number of siblings, whether the education level of mother, whether the education level of father, mother?s period of living in Turkey, father?s period of living in Turkey and period of continuation to the pre-school affect the language development of native language Turkish and native language not Turkish (Bilingual) 4-5 years-old children who benefit from pre-school education.The general spectrum of the study is 59 student whose native language Turkish and 59 student native language not Turkish (Bilingual ) 4-5 years-old children who benefit from pre-school education facilities Kuşadası and Didim districts in Aydın. Native language Turkih children who bear the characteristics of the sociocultural region taken were included in the study.In order to determine the characteristics of children and their families in the study, personal data form is used, ?Peabody Vocabulary Test?, ?Limbosh and Wolf?s Language Test? and ?Descoeudres Completion Item? and (is used) to measure language skills and vocabulary of children.All Tests were applied to the children by the researcher. One day ago, researcher joined all games with of native language Turkish and native language not Turkish (Bilingual) 4-5 year-old children at the pre-school. Between each test were given break 10-15 seconds for children did not get to bored.The scores children received from, ?Peabody Vocabulary Test?, ?Limbosh and Wolf?s Language Test? and ?Descoeudres Completion Item? were loaded into computer and analyses were evaluated by SPSS 12,0 packet program. Variance analysis (anova) is conducted to see the affect of age, the economic condition of the family, number of siblings, whether the education level of mother, whether the education level of father, mother?s period of living in Turkey, father?s period of living in Turkey and period of continuation to the pre-school in the development of language and t test is used to see the affect of nationality, sexuality to detect the source of significant variation Tukey HSD Test is conducted. The significance level of statistical comparison is considered 0.05.The findings emerged in the study can be summed up as follows:1.Nationality found to be effective (p0.05) at the native language not Turkish (Bilingual) 4?5 years-old children who benefit from pre-school education.At Native language Turkish 4-5 years-old children; ıt is also found that the sexuality factor is effective (p0.05) at the native language Turkish 4?5 years-old children who benefit from pre-school education.5.It is also found that the number of siblings factor is not effective (p>0.05) at the native language not Turkish (Bilingual) 4?5 years-old children who benefit from pre-school education.It is also found that the number of siblings factor is not effective (p>0.05) at the native language Turkish 4?5 years-old children who benefit from pre-school education.6.Whether the education level of mother; found to be effective (p0.05) native language Turkish and native language not Turkish (Bilingual) 4-5 years-old children who benefit from pre-school education.Results obtained by the findings were discussed and suggestions are put forward accordingly.