İslam özgürlük düşüncesinin temeli
Freedom idea in İslam
  1. Tez No: 235013
  2. Yazar: MEHMET ZEKERİYA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında `özgürlük' ve `düşünce' kelimelerinin tanım ve kullanımlarından kısaca söz ettikten sonra din ve özgürlük ilişkisi tarihsellik açısından ele alındı.Birinci bölümde, din özgürlüğünün ilk dönem Peygamber(a.s) ve ona uyan İslam toplumundaki ilk uygulama biçimi incelenmeye gayret edildi. Yine özgürlük-savaş ilişkisi ve tebliğ için yapılan `İyiliği emir ve Kötülükten sakındırma' konusu da bu açıdan işlenmeye ve açıklanmaya çalışıldı.İkinci bölümde özgürlüğün dini boyutu, din-vicdan hürriyeti ve dini tebliği etme özgürlüğünün evrenselliği ile ibadet özgürlüğü gibi konulara değinilerek konunun bir bütün olarak algılanması gerekliliği üzerinde duruldu. Ayrıca çalışmanın asıl gayesi olan düşünce özgürlüğü de ele alındı. Dinde özgürlük kimler için vardır? Bu özgürlük İslam dininde kendi din mensuplarına da tanınmış mı? Dini yaşama ve tebliğ etme özgürlüğü de söz konusu mudur? Yoksa Din sadece vicdanlarda mı kalacak gibi konulara değinilmektedir.Tez, `Sonuç' başlığı altında konuyla ilgili bir değerlendirmeyle sona ermektedir
Özet (Çeviri)
This Thesis consists of an introduction and two sections.In the introduction part, after having given the definition and usages of the words `freedom ? and ` idea? briefly the relation between religion and freedom are studied by the historical aspect.In the first part , we have tried to examine how freedom of religion was seen in the time of the Prophet (P.B.U.H.) and the Islamic society, who followed Him. And freedom?war relation and `Amri bi-l Ma?ruf Nahy ani-l Munker (Command for favour and prohibited for wrong)? subject which was done for `Teblig(Notification: Religious Education and Teaching )? has been studied on and explained from the same viewpoint.In the second part , subjects such as religious dimension of freedom , freedom of religion and concience , universality of teblig freedom of religion , and freedom of praying are explained Then necessity of understanding the subject as a whole is mentioned. Also that the main aim at the thesis `thought freedom? was examined.For whom is there freedom in Islam? Is this freedom given to its members in Islam as well?Is freedom for practicing and teblig of religion also allowed? Or will religion exist only in concience? So we have tried to reply to such questions.The thesis ends with an evaluation on the subject under the title `Result?.