1946-1950 yılları arası Yeşil Antalya Gazetesi'nin basın ve yayın tarihindeki yeri ve önemi
The place and importance of the Green Antalya Newspaper between 1946-1950 in the history of press and publication
- Tez No: 867498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Antalya'nın basın tarihi, 1920 yılında başlayan ve günümüze kadar süregelen zengin bir yayıncılık faaliyetleriyle dikkat çeker. Antalya ilinde çıkan gazete ve dergiler, bölgenin kültürel ve sosyal yapısını belgelerken, şehrin tarihindeki değişim ve dönüşümleri de yansıtmaktadır. Bu yayınlar arasında“Anadolu Gazetesi”,“Antalya Gazetesi”,“Yeni Türkiye Gazetesi”,“Resmî Antalya Gazetesi”, ve“İleri Gazetesi”gibi gazeteler;“Doğu Dergisi”,“Ticaret Dergisi”, ve“Çağlayan Dergisi”gibi dergiler bulunmaktadır. Antalya, Batı Akdeniz'in en büyük şehri olarak, Burdur ve Isparta ile birlikte stratejik bir konumda bulunur. Şehir, iki plato arasında kalan Antalya Körfezi ve Toroslar'dan Göller Bölgesine kadar uzanan geniş bir coğrafyaya sahiptir. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde başlatılan reformlarla modernleşme sürecine giren Antalya, Cumhuriyet dönemiyle birlikte daha da gelişmiş ve modern bir yapıya kavuşmuştur. Özellikle“Yeşil Antalya Gazetesi”, 15 Şubat 1945'te yayın hayatına başlamış ve 1950 yılına kadar Antalya'nın sosyal ve kültürel hayatına ışık tutmuştur. Gazetenin Sahip ve Yayın Müdürü Yusuf Ziya Öner liderliğinde, haftada iki kez yayımlanan bu gazete, savaş sonrası dönemde Türkiye'nin yeniden yapılanma sürecine tanıklık etmiş ve kalkınma, demokratikleşme çabaları ile kentleşme hareketlerini belgelemiştir. Gazete, ayrıca Ali Rıza Bars, Kemal Akalın, Sadi Nayman, Talat Tuğ gibi yazarlar ile Şaban Tüzün ve Mehmet Beşkonak gibi şairlerin eserlerine yer vererek zengin bir içerik sunmuştur.“Yeşil Antalya Gazetesi”'nin 1946-1950 yılları arasındaki sayıları, Türkiye'nin toplumsal ve ekonomik dönüşümünü, endüstrileşme çabalarını ve spora olan ilgiyi yansıtarak, dönemin sosyal ve ekonomik yapılanmasına ışık tutmuştur. Bu dönemde ayrıca, savaş sonrası çok partili hayata geçiş süreci ve basın üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması gibi önemli temalar işlenmiştir. Antalya'nın yerel basını, kentin ve Türkiye'nin genel tarih yazımında önemli bir rol oynamıştır. Bu basın yayınları, bölgenin sosyal ve kültürel dinamiklerini anlamak ve geçmişten günümüze değişim süreçlerini izlemek için kritik bir kaynak teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of the press in Antalya, which began in 1920 and continues to this day, is characterized by a rich tradition of publishing activities. The newspapers and magazines published in Antalya document the cultural and social structure of the region while reflecting the historical transformations of the city. Among these publications are newspapers such as“Anadolu Gazetesi,”“Antalya Gazetesi,”“Yeni Türkiye Gazetesi,”“Resmî Antalya Gazetesi,”and“İleri Gazetesi,”as well as magazines like“Doğu Dergisi,”“Ticaret Dergisi,”and“Çağlayan Dergisi.”Antalya, as the largest city in the Western Mediterranean region, holds a strategic position together with Burdur and Isparta. The city spans an extensive geography between two plateaus, encompassing the Antalya Gulf and stretching from the Taurus Mountains to the Lakes Region. Initiated during the last periods of the Ottoman Empire, the modernization reforms continued through the Republican era, transforming Antalya into an increasingly developed and modernized city. Particularly notable is the“”Yeşil Antalya Gazetesi“,”which began its publication life on February 15, 1945, and continued until 1950, illuminating Antalya's social and cultural life. Under the leadership of Yusuf Ziya Öner, its Owner and Publishing Director, this bi-weekly newspaper witnessed Turkey's post-war reconstruction period and documented efforts in development, democratization, and urbanization. The newspaper featured a rich content lineup, including works by writers such as Ali Rıza Bars, Kemal Akalın, Sadi Nayman, Talat Tuğ, and poets like Şaban Tüzün and Mehmet Beşkonak. The issues of“”Yeşil Antalya Gazetesi“”from 1946 to 1950 reflect Turkey's social and economic transformation, highlighting industrialization efforts and interest in sports, and provide insights into the social and economic structuring of the period. This era also saw significant themes such as the transition to a multi-party system post-war and the lifting of press restrictions. The local press in Antalya has played a significant role in the historical narrative of the city and Turkey at large. These publications serve as critical resources for understanding the social and cultural dynamics of the region and tracking the changes from the past to the present.